گرد و خاک عراق در روز چهارشنبه غرب کشور را فرا می‌گیرد/ هوای اصفهان در وضعیت قرمز

0

گرد و خاک عراق در روز چهارشنبه غرب کشور را فرا می‌گیرد/ هوای اصفهان در وضعیت قرمز

سازمان هواشناسی اعلام کرد: طی ۲۴ ساعت آینده در نواحی شمالی، سواحل دریای خزر و بخشهای نوار شرقی کشور، بارش باران، رگبار همراه با وزش باد و رعد و برق رخ می‌دهد.

به گزارش ایسنا، براساس اعلام سازمان هواشناسی طی امروز شاهد بارش باران در بخش‌های شمال غربی کشور، سواحل دریای خزر، شمال شرقی و بخش‌های نوار شرقی کشور هستیم. علاوه بر این مناطق، بارش‌های پراکنده در دامنه‌های جنوبی البرز نیز اتفاق می‌افتد. همچنین شدت بارش‌ها در استان‌های اردبیل و خراسان رضوی را شاهد هستیم که سبب بالاآمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها می‌شود.

 

در روز سه شنبه ۱۳ اردیبهشت در بخش‌های جنوب غرب و نواحی جنوبی کشور، آسمان غبارآلود است.

 

همچنین فردا (۱۴ اردیبهشت) بارش‌ها را در شمال غربی کشور در نواحی شمالی استان‌های کرمانشاه، شمال همدان و شمال مرکزی، سواحل دریای خزر و بخش‌های نوار شرقی شاهد هستیم که به صورت رگبار باران و همراه با رعد و برق و وزش بادهای شدید خواهد بود. شدت بارش‌ها در بخش‌های شمال شرقی کشور در خراسان شمالی و خراسان رضوی اتفاق می‌افتد که باعث بالاآمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها و گرفتگی معابر عمومی می‌شود.

 

براساس گزارش سازمان هواشناسی، روز پنج شنبه نیز بارندگی‌ها در بخش‌هایی از آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، استان اردبیل و همچنین به صورت پراکنده در بخش‌هایی از مرکز کشور، سواحل غربی دریای خزر و استان‌های تهران و قم اتفاق می‌افتد.

 

روز جمعه این بارندگی‌ها را در بخش‌های شمال غرب، سواحل نواحی شمال شرقی کشور و همچنین تاحدودی در بخش‌های مرکزی کشور، نواحی جنوبی و ارتفاعات استان بوشهر همچنین ارتفاعات استان کرمان و یزد شاهد هستیم و در روز شنبه بارش‌ها در بخش‌های شمال غرب، سواحل و در بخش‌های جنوبی کشور و تا حدودی نواحی مرکزی ادامه پیدا می‌کند.

 

از سوی دیگر عصر چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه، شرایط برای تشکیل گرد و خاک بر کشور عراق فراهم می‌شود و وزش بادهای شدید سبب می‌شود این گرد و خاک به سمت غرب، نواحی جنوب غربی کشور کشیده شود و در این مناطق تا روز پنج شنبه و جمعه گرد و خاک پدیده غالب باشد. پیش بینی می‌شود به سبب وزش بادهای ۲۴ ساعته، بخش‌های شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز و عمان نیز مواج و طوفانی باشد.

 

***

 

هوای اصفهان در وضعیت قرمز/ میانگین شاخص کیفی روی عدد۱۷۷ قرار گرفت

میانگین شاخص کیفی هوای اصفهان با قرار گرفتن بر روی عدد ۱۷۷ بیانگر وضعیت قرمز هوا در این کلانشهر است.

 

محمود مزارع، کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: در حال حاضر شاخص کیفی هوا در ایستگاه‌های احمد آباد با شاخص ۱۶۸، استانداری با شاخص ۱۸۲، انقلاب ۱۸۴، پروین ۱۸۳، جی با شاخص ۱۹۲، رهنان ۱۵۱، فرشادی ۱۸۲، فیض ۱۸۵ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۹۶ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان قرار دارد.

 

وی افزود: شاخص کیفی هوا در ایستگاه‌های خرازی و سگزی نیز به ترتیب با قرار گرفتن بر روی اعداد ۲۴۱ و ۲۳۱ در وضعیت بنفش و بسیار ناسالم قرار دارند.

 

کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه شاخص کیفی هوا در ایستگاه کاوه با شاخص ۱۳۳ بیانگر وضعیت نارنجی و هوای ناسالم برای گروه‌های حساس است، گفت: این در حالی است که میانگین شاخص کیفی هوا در ایستگاه‌های باهنر و میرزاطاهر به ترتیب با قرار گرفتن بر روی اعداد ۲۱ و ۱۲ بیانگر حاکمیت هوای پاک در این منطقه است.

 

وی گفت: کیفیت هوا در شاهین شهر و مبارکه نیز به ترتیب با قرار گرفتن بر روی شاخص‌های ۱۶۸ و ۱۶۱ در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شده است.

 

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

 

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

 


منبع: beytoote

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

<< یک ستاره || از ۱ تا ۵ امتیاز دهید. || پنج ستاره >>

میانگین رتبه / ۵. تعداد رأی:

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ارسال یک پاسخ