چرا سزارین یک جراحی بزرگ است؟

0

نی‌نی سایت: دکتر سولماز توانگر، متخصص زنان و زایمان – تنها مزایای زایمان سزارین انتخابی، اطلاع مادر از چگونگی زایمان است. دکتر توانگر با اعلام این خبر افزود: خانم‌ها باید بدانند که جراحی سزارین یک جراحی بزرگ شکمی و بسیار جدی است. همچنین بهبود جراحی سزارین ساده نیست. دکتر توانگر اضافه کرد: از آنجا که رحم نزدیک روده‌ها و مثانه قرار دارد، برش سزارین باید به دقت انجام شود چرا که ممکن است به ارگان‌های دیگر آسیب‌رسیده و سبب خون‌ریزی یا عفونت شود و برای زنانی که ۳ تا چند سزارین داشته‌اند این خطرات بسیار بیشتر خواهد بود.

از طرفی جفت در عمقی به رحم چسبیده و به سختی خارج می‌شود، بنابراین ممکن است خطر خون‌ریزی سنگین وجود داشته باشند و حتی احتمال نیاز به تزریق خون بالاست طوری که گاهی هیسترکتومی یا برداشتن رحم تنها راه نجات جان مادر است. دکتر توانگر با بیان اینکه خونریزی‌ به دنبال سزارین و عفونت‌های محل عمل و رحم تقریبا ۲ برابر بیشتر از زایمان طبیعی است، ادامه داد: سزارین در هر صورت یک عمل جراحی است و به دنبال آن مشکلاتی ناشی از جراحی نیز برای مادر پیش خواهد آمد.

در عین حال علاوه بر عوارض بیهوشی می‌توان به مشکلات ادراری مانند سوزش ادرار، عفونت‌های ادراری و درد ناحیه مثانه پس از سزارین اشاره کرد. به گفته این متخصص زنان و زایمان، سرحالی و شادابی مادر پس از زایمان طبیعی نکته بسیار مهمی است. مادری که زایمان طبیعی می‌کند، همان روز پس از زایمان به راحتی می‌تواند کارهای مربوط به خود و بچه را انجام دهد اما مادری که سزارین می‌کند چند روز باید استراحت کند. از طرفی دردهای پس از سزارین نیز خیلی زیاد است به طوری که مادر نیاز به مسکن پیدا می‌کند در حالی که به صورت معمولی و طبیعی مادر ۷ تا ۸ ساعت قبل از زایمان طبیعی درد خواهد داشت اما در مورد سزارین این دردها چند روز ادامه می یابد.

دکتر توانگر خاطرنشان کرد: مادر می‌تواند پس از فقط یکبار سزارین، زایمان طبیعی داشته باشد اما مادران اغلب این نکته را نادیده می‌گیرند. در چنین شرایطی ممکن است خانمی ۲ یا ۳ بار تحت جراحی قرار گیرد و همین مساله باعث افزایش احتمال چسبندگی‌ها و دردهای ناشی از آن می‌شود. این چسبندگی‌ها هم ممکن است مشکلاتی از جمله مشکلات گوارشی را برای بیمار به وجود آورند.

منبع: ninisite

در ماه آخر بارداری چه کارهایی انجام دهیم؟

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

<< یک ستاره || از ۱ تا ۵ امتیاز دهید. || پنج ستاره >>

میانگین رتبه / ۵. تعداد رأی:

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

مطالب مرتبط
6 علامت پس از زایمان که نباید از آن‌ها غافل شوید
۱ از ۱,۴۵۴
ارسال یک پاسخ