٣۶٠ به جای ٩٠ با عادل می آید

0

٣۶٠ به جای ٩٠ با عادل می آید

شخصیت کاربلد و توانا را در هر حوزه‌ای قرار دهی میزانی از عملکرد مطلوب را ارائه خواهد داد. حال اگر وی در جایگاه و حوزه خاص خود قرار گیرد این عملکرد مطلوب به عملکردی درخشان تبدیل خواهد شد و آن فرد و برنامه‌اش تبدیل به برندی در جامعه خواهند شد.

 

اتفاقی که دقیقا در مورد عادل فردوسی‌پور و برنامه ۹۰ افتاد. امروز عادل فردوسی‌پور چهره‌ای است که قابلیت ایجاد سرمایه اجتماعی دارد و نه تلویزیون و برنامه ۹۰ که او به هر برنامه اعتبار می‌بخشد. بحث بازگشت عادل به تلویزیون نیز برای امروز و دیروز نیست و همه خواستار بازگشت او هستند؛ اما عادل فعلا همه چیز را به آینده احاله می‌دهد و با سایت برنامه ۹۰ که حال به فوتبال ۳۶۰ تغییر نام داده روزگار می‌گذراند.

 

باید دید ماجرای بازگشت دراماتیک عادل به تلویزیون طی ماه‌های آینده چه شکل و شمایلی به خود خواهد گرفت.

 

کدام مظلوم‌نمایی؟

بیش از ۳سال از تعطیلی برنامه نود؛پرمخاطب‌ترین برنامه تلویزیون می‌گذرد و بر خلاف تاکیدات برخی مسئولان ، شورای نظارت بر صداو سیما و خواسته‌‌های جامعه هنوز که هنوز است نه برنامه ۹۰ احیا شده و نه عادل فردوسی‌پور بر قاب تلویزیون در قالب مجری و گزارشگر دیده شده است.

 

گویی اینکه مدیران میانی صدا وسیما تصمیم خود را گرفته‌اند که برنامه‌های محبوب و پر مخاطب را فدای برخی رویکردها خود کنند و شاید بتوان یکی از دلایل افت فاحش مخاطبان تلویزیون که اخیرا پیمان جبلی ریاست سازمان صدا وسیما رسما به آن اذعان داشت را نیز همین مساله دانست. موید این گفته را نیز می‌توان در آخرین اظهارات علی فروغی مدیر شبکه ۳ سیما دید که جدی‌ترین مخالف حضور عادل و برنامه۹۰ بوده و هست.

 

جایی که می‌گوید: «نه محبوبیت ایشان برای ما پنهان بود و نه تخصص ایشان. در مورد ایشان باید بگویم که کار داشت از مدار خارج می‌شد. بقیه هم داشتند نگاه می‌کردند و با این روش صدا و سیما داشت از هم می‌پاشید» یا در جای دیگری که گفته؛ «ایشان دارد مظلوم نمایی می‌کند» حال با وجود این گفته‌ها چند پرسش بوجود می‌آید. نخست اینکه مدیر شبکه ۳ دقیقا از کدام مدار صحبت کرده که فردوسی‌پور از آن خارج شده است؟ اگر تخلفی از وی سر زده باید شفاف به مردم گفته شود؛ اما به خوبی می‌توان فهمید که کنار گذاشتن فردوسی‌پور نه بر مبنای عدول از مداری که مفهوم و مصداق آن مشخص نیست بلکه به دلیل اختلاف سلیقه بوده است.

 

چه اینکه سلایق مدیران جدید با عادل جور نبود و به همین دلیل کرکره محبوب‌ترین برنامه تلویزیون را بعد از ۲دهه پایین کشیدند. نگاهی به اعداد و ارقام منتشر شده از بودجه ۱۴۰۰ نشان می‌دهد صداوسیما بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از دولت بودجه خواهد گرفت؛ ۷۰۰ میلیارد تومان بیش ازسال گذشته. طبیعتا این پول از جیب مردم پرداخت می‌شود و آنها حق دارند انعکاس عقاید و سلایق‌شان را در جام‌جم ببینند. درست ۷۲ ساعت قبل از حذف ۹۰ بار دیگر آن را به‌عنوان بهترین برنامه تلویزیون انتخاب کردند.

 

پرسش دیگر اینجاست که عادل فردوسی‌پور کجا مظلوم‌نمایی کرده است؟ فردوسی‌پور نزدیک به بیست و پنج ماه پس از تعطیلی برنامه ۹۰ مطلقا سکوت کرد و بجز چند دقیقه درد دلش در مراسم فارغ التحصیلان دانشگاه شریف هیچ چیزی به زبان نیاورد. پس مدیران تلویزیون از کدام مظلوم‌نمایی صحبت می‌کنند؟ نکته اینجاست که محبوبیت مؤلفه‌هایی دارد که عادل حائز آن مولفه‌هاست. نگاهی به اتفاقات مختلف پیرامونی در سال های اخیر به خوبی نشان می‌دهد که صدا وسیما هر اندازه تلاش کرده نتوانسته جای خالی و محسوس فردوسی‌پور را پر کند.

 

اما هنوز هم با بازگشت چهره‌ای محبوب به تلویزیون مخالفت می‌کند. گرچه شاید مخاطب چندان در اولویت نباشد و آنها رویکردهای خود را مقدم بدارند. رویکردی که ظاهرا مجری یکی از برنامه ها را به جهت زاویه نگاه با مدیران از برنامه تلویزیونی کنار گذاشته شده‌اند. قدر مسلم فردوسی‌‌پور همان محبوبیت و کارکرد خود را طی این سال‌ها با فوتبال ۱۲۰ هم حفظ کرده و تاثیرگذار بوده امروز بازگشت به آنتن تلویزیون به درخواستی رسانه‌ای و صنفی که به مطالبه فراگیر مردم تبدیل شده است. عادلی که حتی حاضر به بازگشت خود در ازای تعطیل شدن برنامه دیگر هم نیست.

 

بازگشت با فوتبال ۳۶۰

تهیه‌کننده و گزارشگر خوشنام و محبوب تلویزیون در خصوص بازگشت خود به صداو سیما و حواشی پیرامون آن به اظهار نظر پرداخت. عادل فردوسی‌پور در خصوص بازگشت به تلویزیون، مباحث پیرامون آن و تکذیبیه‌ای که اخیرا از سوی وی منتشر شد گفت: من که فعلا با سایت فوتبال ۳۶۰ با دوستان فعالیتی را انجام می‌دهیم و حالا کم‌کم باید ببینیم که چه اتفاقاتی رخ می‌دهد اما فعلا همین فعالیت را ادامه می‌دهیم.

 

وی در این خصوص که چرا در ساخت برنامه‌ها به اعدادی مثل ۹۰ ،۱۲۰ یا۳۶۰ علاقه‌مند است افزود: عدد خوب است و با عدد ارتباط برقرار می‌کنم. فردوسی‌پور در خصوص شایعاتی که پیش از این مطرح می‌شد پیرامون این مساله که بازگشت وی منوط به برخی اتفاقات مثل بازگشت برنامه ۹۰ و تعطیلی فوتبال برتر است بیان کرد: من قبلا هم گفتم که هیچ شرطی برای صدا وسیما نگذاشته‌ام.

 

تهیه‌کننده برنامه ۹۰ در خصوص روند آماده سازی تیم ملی فوتبال و اظهارات متناقض مسئولان در خصوص اینکه اول گفته شد بازی برزیل و آرژانتین ۹۵درصد برگزار خواهد شد اما سپس گفتند که کلا لغو شده است اظهار کرد: همیشه ۵ درصدهایی که نمی‌شود بیشتر از آن ۹۵ درصد قول‌های داده شده کار می‌کند. وی درباره پاداش‌‌های پرداخت شده از سوی فدراسیون فوتبال، حواشی آن و اینکه اگر خودش بود این مسائل را پیگیری می‌کرد تصریح کرد: فعلا بگذارید برای بعد.

 

 

آرمان ملی

حمید شجاعی

 

منبع: beytoote

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

<< یک ستاره || از ۱ تا ۵ امتیاز دهید. || پنج ستاره >>

میانگین رتبه / ۵. تعداد رأی:

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ارسال یک پاسخ