عضو کمیسیون سیاست خارجی: شمارش معکوس پایان عمر سیاسی طالبان شروع شده است

0

عضو کمیسیون سیاست خارجی: شمارش معکوس پایان عمر سیاسی طالبان شروع شده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به وضعیت داخلی افغانستان، گفت: جامعه جهانی طالبان را به رسمیت نشناخته است صراحتا هم اعلام کرده اند که به رسمیت نمی شناسند و همین مسئله مرگ تدریجی سیاسی طالبان است.

فداحسین مالکی نماینده زاهدان در گفت وگو با عصرایران با بیان اینکه همه درها به روی طالبان بسته است، گفت: طالبان هیچ ساختاری برای خودش ترسیم نکرده است؛ افغانستان دو مجلس دارد که هر دوی آنها منحل شده است تمامی ارکان قانونی منحل شده است و همه چیز تبدیل به کانون قدرت در ارگ کابل و دیگری در قندهار شده است.

 

وی ادامه داد: طالبان نمی توانند با این روش بر کشوری سی و چند میلیون نفری که مردمانش در هوش و ذکاوت جایگاه بالایی دارند و از نظر معادن قویترین کشور دنیاست حکومت کنند. ناامنی ها و حضور برخی از جریانات تکفیری در افغانستان باعث نگرانی خود مردم آنجا شده است در برخی موارد هم می بینیم ناخنک هایی به مرزهای شرقی ما زده می شود.

 

نماینده مردم زاهدان در مجلس در مورد سکوت جمهوری اسلامی ایران در مقابل تحرکات مرزی طالبان گفت: ما سکوت نکردیم اخیرا از مرزها بازدیدی داشتیم و جداً نگرانیم. مماشات ما در مقابل مردم افغانستان است و در مقابل طالبان نیست.

 

وی افزود: اخیرا هم ارتش مانور قدرتمندی در مرزهای شرقی داشت و طالبان هم اعلام کرد که ما منظوری نداشتیم. قرار بود هیاتی از جمهوری اسلامی ایران با طالبان در کابل مذاکره کنند که آیا از اتفاقاتی که در مرزها می‌افتد مطلع‌اند، یا خودشان را به آن راه می زنند.

 

وی گفت: حرکت های شیطنت آمیزی که در مرزها می شود یا از ناحیه خود طالبان است یا تکفیری ها؛ ولی مسبب اصلی خود طالبان است.

 

مالکی در مورد چگونگی حل بحران در افغانستان گفت: تنها راه حلی که برای حل مشکل افغانستان وجود دارد برگزاری انتخابات آزاد و تشکیل دولت فراگیر است. شمارش معکوس پایان عمر سیاسی طالبان شروع شده است. بافت قومیتی افغانستان به گونه ای است که باید همه اقوام در حکومت حضور داشته باشند.

 

نماینده زاهدان افزود: ۶۰ درصد مردم افغانستان فارسی زبان هستند که هیچ کدام از اینها در ساختار حکومتی طالبان دیده نشده اند. کشور به سمت جنگ های داخلی رفته است و این آسیب جدی برای این کشور است.

 

 

منبع: beytoote

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

<< یک ستاره || از ۱ تا ۵ امتیاز دهید. || پنج ستاره >>

میانگین رتبه / ۵. تعداد رأی:

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ارسال یک پاسخ