زلنسکی: نمی‌توان احتمال جنگ جهانی سوم را نادیده گرفت/ حمله اوکراین به پایگاه مهم ارتش روسیه

0

زلنسکی: نمی‌توان احتمال جنگ جهانی سوم را نادیده گرفت/ حمله اوکراین به پایگاه مهم ارتش روسیه

رئیس جمهور اوکراین روز دوشنبه در مصاحبه با یک شبکه خبری، هشدار داد که نمی‌توان احتمال بروز جنگ جهانی سوم را نادیده گرفت.

به گزارش فارس، «ولودمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین گفت روسیه جنگ را با اشغال اراضی اوکراین آغاز کرد.

 

وی که با شبکه خبری العربیه مصاحبه می‌کرد، گفت:‌«جنگ به اراضی اوکراین محصور بوده و به سرزمین‌های روسیه منتقل نشده است».

 

زلنسکی اضافه کرد: «هیچگونه اقدام نظامی علیه اراضی روسیه انجام نمی‌دهیم و جنگ در سرزمین‌های ما از ۸ سال پیش آغاز شده است».

 

رئیس جمهور اوکراین گفت: «کشورهای عربی به دلیل محاصره بندرهای اوکراین توسط روسیه متضرر شده و محاصره روسیه به امنیت غذایی بین‌المللی آسیب می‌رساند».

 

وی گفت: «روسیه هیچ تمایلی به برداشتن محاصره بندرگاه‌های اوکراین نداشته و این محاصره باعث افزایش قیمت محصولات کشاورزی خواهد شد».

 

زلنسکی اضافه کرد که روسیه به دنبال بستن تمامی کانال‌های تجاری اوکراین است.

 

وی گفت که اوکراین کشوری مستقل بوده و تابع دستورات خارجی نیست و هرگونه دستور را رد کرده و تنها زبان گفت‌وگو را قبول می‌کند.

 

رئیس جمهور اوکراین افزود: «مصمم هستیم تمام سرزمین‌های اوکراین را آزاد کنیم و اوکراین کشوری بی‌طرف بوده و تمایلی برای پیوستن به هیچ ائتلافی ندارد».

 

زلنسکی گفت که اوکراین آماده بحث درباره موضوع بی طرفی بوده و این به شرطی خواهد بود که تضمین‌های امنیتی دریافت کنیم.

 

رئیس جمهور اوکراین اضافه کرد: «گفت‌وگوها با روسیه به دلیل اقدامات این کشور پیچیده است و مذاکره کنندگان روس قدرت تصمیم‌گیری ندارند و هرگونه تصمیم‌گیری در دستان پوتین قرار دارد».

 

وی گفت: «از پایان سال ۲۰۱۹ تا کنون با پوتین صحبت نکرده‌ام و خواستار پایان این جنگ و توقف کشته شدن مردم هستم».

 

زلنسکی گفت که برخی رؤسای جمهور از وی خواسته‌اند که از قدرت کناره گیری کند اما وی همچنان مصمم است که در کنار ملت اوکراین باقی بماند.

 

رئیس جمهور اوکراین اضافه کرد: «از روسیه نمی‌ترسم اما نگران کشته شدن غیرنظامیان بیشتر هستم».

 

وی همچنین هشدار داد که نمی‌توان احتمال آغاز جنگ جهانی سوم را نادیده گرفت.

 

***

 

پنتاگون: روسیه با ۲۱۰۰ موشک به اهداف مورد نظردر اوکراین حمله کرده است

مقام ارشد پنتاگون ازموج حملات موشکی ارتش روسیه به اهداف مورد نظر در اوکراین خبر داد.

 

این مقام ارشد پنتاگون گفت که روسیه از آغاز حمله به اوکراین تاکنون با ۲۱۰۰ موشک به اهداف مورد نظر در اوکراین حمله کرده است. این مقام پنتاگون افزود که روسیه از کشتی‌های کوچک در «دریای آزوف» برای تجهیز مجدد نیروهایش در اوکراین استفاده می‌کند.

 

به گفته این مقام آمریکایی، روسیه به حملات هوایی علیه ماریوپل محاصره شده ادامه می‌دهد. این مقام آمریکایی مدعی شد که تحریم‌های غرب ذخیره مهمات هدایت شونده دقیق روسیه را کاسته است.

 

وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه از انهدام ۳۸ هدف نظامی اوکراینی از جمله انبارهای مهمات توسط موشک‌های هواپایه خود طی عملیات شب گذشته خبر داد. در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «۲۷ نقطه و محل تجمع نیروی انسانی نظامی و تجهیزات نظامی در منطقه زاپروژیا منهدم شد. حدود ۱۶۰ سرباز اوکراینی و ۲۶ خودروی زرهی توسط نیروهای مسلح روسیه از بین رفتند.»

 

***

 

حمله اوکراین به پایگاه مهم ارتش روسیه/ کی‌یف: ۲۰۰ تن کشته شدند

کی یف ادعا کرده که در حمله موشکی به ستاد فرماندهی مهم ارتش روسیه در شرق این کشور، نزدیک به ۲۰۰ نظامی این کشور شامل شماری افسر ارشد را کشته است.

 

به گزارش تارنمای ویک؛ مقام های اوکراین ادعا کرده اند که در این حمله با چند فروند موشک به مرکز فرماندهی ارتش روسیه شامل ستادهای فرماندهی نیروی زمینی و نیروهای هوابرد در شهر ایزیوم، افزون بر نزدیک به ۲۰۰ نظامی، ژنرال اندری سیمونوف نیز جان خود را از دست داده است.

 

در صورت درستی هدف قرار گرفته شدن ژنرال سیمونوف، او دستکم دهمین ژنرال ارتش روسیه می باشد که از هنگام شروع این جنگ در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه)، در پی بی توجهی غرب به نگرانی های امنیتی مسکو، جان خود را ازدست داده است.

 

در حالی که گزارش های تائید نشده پیشین، حاکی از زخمی یا کشته شدن ژنرال والری گراسیموف رئیس ستاد کل ارتش روسیه بود، اما کی یف اعلام کرده که گراسیموف اندکی پیش از این حمله، به دیدار از این پایگاه پایان داده و از حمله جان به در برده است.

 

مقام های ایالات متحده به نیویورک تایمز گرفته بودند که گراسیموف در چند روز گذشته از شرق اوکراین دیدار کرده که کمتر برای فرمانده کل ارتش روسیه، رخ می داده است، اما نتوانسته اند اطلاعاتی در باره حمله به ستاد فرماندهی ارتش در ایزیوم ارایه دهند.

 

یک مقام بلندپایه اوکراین به این روزنامه گفته که کشورش از دیدار گراسیموف از خطوط درگیری آگاهی یافته بوده، اما او پیش از این حمله راکتی، به روسیه بازگشته بوده است.

 

این مقام کی یف افزود: تصمیم اوکراین برای نابود کردن این هدف، به علت حضور گراسیموف نبوده، بلکه به دلیل اهمیت عملیاتی این پایگاه بوده است.

 

گراسیموف به همراه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری و سرگئی شویکو وزیر دفاع، طراحان اصلی عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین به شمار می روند.

 

اولکسی ارستوویچ مشاور نظامی ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین به واشنگتن پست گفته که اطلاعات نخست در باره حمله به ایزیوم، نشانی می دهد که شماری افسر ارشد ارتش روسیه در میان قربانیان قرار دارند و آمادگی رزمی این پایگاه به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافته و آسیب دیده است.

 

 

منبع: beytoote

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

<< یک ستاره || از ۱ تا ۵ امتیاز دهید. || پنج ستاره >>

میانگین رتبه / ۵. تعداد رأی:

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ارسال یک پاسخ