بوی بدن در دوران بارداری

0

اکثر زنان باردار عوارض جانبی مختلفی مانند خارش پوست، افزایش تعریق، خستگی و بوی بدن و غیره را تجربه می‌کنند. با این حال این موارد از یک زن به زن دیگر متفاوت است زیرا هر بارداری مختص به یک فرد است. این مقاله شما را با شرایط، افزایش بوی بدن در دوران بارداری، علل آن و مدیریت درمان آن آشنا می‌کند.

به چه علت بوی بدن در دوران بارداری بد می‌شود؟

افزایش تعریق:

به دلیل تغییرات هورمونی در بارداری خون‌رسانی به پوست افزایش می‌یابد. این ممکن است باعث شود زن احساس گرما کند و باعث تعریق شود. افزایش تعریق ممکن است منجر به افزایش بوی بدن شود. هورمون‌های بارداری می‌توانند باعث تعریق شبانه در زنان شوند. تعریق شبانه قسمت‌هایی هستند که به عنوان لباس خواب و ملحفه‌های خیس‌کننده توصیف می‌شوند که باعث اختلال در خواب می‌شوند.

تقویت حس بویایی:

افزایش هورمون‌ها در بارداری ممکن است بر افزایش حس بویایی تأثیر بگذارد و زن را نسبت به بوی بدن خود آگاه‌تر کند.

تغییرات رژیم غذایی:

برخی از زنان باردار ممکن است رژیم غذایی خود را برای اطمینان از تغذیه تغییر دهند در حالی که برخی دیگر ممکن است به دلیل هوس حاملگی پرخوری کنند. گوشت، غذا‌های دریایی، سبزیجات مانند گل کلم، کلم بروکلی، سیر یا سایر غذا‌ها از جمله پیاز، مارچوبه و کلم پیچ ممکن است منجر به بوی بد بدن شوند.

آیا مصرف بادام هندی در دوران بارداری بی‌خطر است؟

بوی ناحیه تناسلی:

بارداری ممکن است منجر به بوی غیرمعمول ناحیه تناسلی همراه با سوزش، خارش یا ترشحات قهوه ای/قرمز شود. اگر بیش از یک علامت وجود داشته باشد بیمار باید در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کند زیرا ممکن است نشان دهنده عفونت باشد.

چه زمانی بوی بدن از بین می‌رود؟

بسته به علت اصلی بوی بدن ممکن است در هر زمانی از بارداری رخ دهد. افزایش بویایی به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است باعث ایجاد بو در سه ماهه اول شود. افزایش عرضه خون ممکن است منجر به افزایش بوی بدن در سه ماهه دوم یا سوم شود. افزایش وزن ممکن است منجر به افزایش بو در سه ماهه سوم شود زیرا ممکن است عرق در پوست نشسته و بو منتشر کند.

چگونه بوی بدن را در دوران بارداری مدیریت کنیم؟

دو بار در روز با استفاده از صابون ملایم حمام کنید

توصیه‌های فیزیوتراپی برای ورم دست و پا در بارداری

مو‌های زائد خود را شیو کنید تا از بوی بد بدن و رشد باکتری جلوگیری کنید

هیدراته بمانید زیرا به دفع سموم بدن کمک می‌کند

لباس مناسبی بپوشید که از الیاف طبیعی مانند پنبه، پشم یا ابریشم دوخته شده است زیرا به پوست اجازه تنفس داده و دمای بدن و تعریق را کاهش می‌دهد.

از خوردن غذا‌های بدبو مانند پیاز، سیر و غذا‌های دریایی خودداری کنید

از دئودورانتها و ضد تعریق‌ها استفاده کنید

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

-تغییر ناگهانی بوی بدن

-تعرق مفرط

-یافتن بوی بدن غیر قابل تحمل

-مرطوب بودن مداوم پوست در اثر تعریق

-بثورات یا قرمزی پوست به دلیل تعریق

آیا بوی بدن می‌تواند جنسیت کودک را پیش‌بینی کند؟

در حالی که هیچ مدرک پزشکی برای اثبات این باور وجود ندارد اما طبق داستان‌های قدیمی ممکن است بوی بدن در یک پسر بیشتر از یک دختر باشد و برخی از مادربزرگ‌ها می‌گویند که این موضوع یعنی جنین پسر است.

آیا بوی بدن نشانه اولیه بارداری است؟

برخی از زنان می‌گویند که حتی قبل از اینکه بدانند باردار هستند حس بویایی شدیدی دارند. از همین رو ممکن است باعث شود زنان در سه ماهه اول بوی بدی را حس کنند. بوی بدن جای نگرانی ندارد مگر اینکه برخی علائم غیرعادی در دوران بارداری با آن همراه باشد. اگر بوی بدنتان شما را به خودآگاهی می‌رساند یا باعث خجالت می‌شود با پزشک یا متخصص پوست مشورت کنید. بوی بدن ناشی از بارداری موقتی است و پس از زایمان در اکثر زنان از بین می‌رود.

آیا می‌توانید در دوران بارداری پیتزا بخورید؟

 

منبع:

www.momjunction.com

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

<< یک ستاره || از ۱ تا ۵ امتیاز دهید. || پنج ستاره >>

میانگین رتبه / ۵. تعداد رأی:

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

مطالب مرتبط
۱ از ۱,۴۵۸
ارسال یک پاسخ