بهترین توصیه‌ها در بدو ورود نوازد به خانه

0

نی‌نی سایت: هیچ چیز برای نوزادی که تازه به دنیا آمده خوشایندتر و لذت بخش‌تر استفاده از خوردن شیر مادر نیست. این روزها نوزاد می‌خورد و می‌خورد. اگر شما به عنوان مادری که به تازگی صاحب فرزند شده اید دوست دارید که استفاده نوزاد از شیرتان بی‌نقص و در بهترین حالت ممکن صورت گیرد توصیه می‌کنیم که نکات زیر را با دقت مرور کنید تا در یک ماه نخست شیردهی، هم شما و هم نوزاد شرایط دلپذیری را تجربه کنید.
 
مادرانی که تازه صاحب فرزند شده و برای تغذیه نوزاد خود با مادرانی که در این زمینه تجربه دارند همفکری می‌کنند نوادشان را با کیفیت بالاتری از شیر خود تغذیه کنند. حتی توصیه می‌شود پیش از باردار شدن با یک مشاور صحبت کرده و اطلاعات کافی را در خصوص شیردهی به نوزاد به دست آورید. یادتان باشد از پرسیدن پرسش‌هایی در این زمینه از دوستانتان خجالت نکشید.

 تا زمانی که از بیمارستان مرخص نشده‌اید سعی کنید بر دامنه اطلاعاتتان درخصوص شیردهی مناسب به نوزاد بیفزایید. معمولا در زایشگاه‌ها، کلاس‌های کوتاه مدتی درباره یادگیری نکات مربوط به شیردهی برگزار می‌شود. شرکت در این کلاس‌ها فرصتی مناسب جهت یادگیری مواردی است که شاید از پرسیدن آنها از دوستان و بستگان به نوعی احساس شرم می‌کنید.

 یادتان باشد شیردادن به نوزادی که تازه به دنیا آمده کاری زمان بر است زیرا نوزاد در ماه‌های اول، شیر زیادی می‌خورد تا ترکیبات لازم جهت رشد سریعش را به دست آورد. پس باید خود را از هر حیث آماده نگاه دارید. توجه داشته باشید که ممکن است نوزاد در هر لحظه برای شیر خوردن از خواب بلند شود. از این رو همیشه آماده باشید. این شما هستید که باید از هر نظر آماده و سر حال باشید. سعی کنید آب و سایر نوشیدنی‌های آرام بخش در کنار خود داشته باشید. از مطالعه هم غافل نشوید.  توصیه می‌شود پیش از آماده شدن برای شیردهی به نوزاد، حتما دستشویی بروید تا شیردهی را بدون وقفه انجام دهید.

 

۵ دلیل تحرک زیاد جنین در دوران بارداری

اگر احساس می کنید سینه هایتان ملتهب شده است یا شیر به خوبی از آنها خارج نمی شود از کمپرس گرم استفاده کنید.
از نظر علمی ثابت شده که گرمای نسبی به جریان یافتن هرچه بهتر شیر در سینه و رسیدن به دهان نوزاد کمک زیادی می‌کند. با این حال اگر احساس کردید که سینه‌هایتان پس از شیردهی اندکی درد می کند از کمپرس سرد استفاده کنید. برای این کار از کیسه پر از تکه های کوچک یخ استفاده کنید.
 
اگر در نهایت به این نتیجه رسیدید که نوزادتان را با شیشه شیر آشنا کنید، این عمل را پس از آنکه نوزاد به طور کامل با سینه و شیر مادر خو گرفت انجام دهید. بسیاری از کارشناسان ۶ تا ۸ هفتگی را زمان مناسبی برای این تحول می‌دانند .
در این روزها نوزاد یا در حال شیر خوردن است و یا خوابیدن. نوزاد در هفته های نخست زندگی تا ۱۶ ساعت در روز می‌خوابد با این حال خواب او یکسره نیست بطوریکه در دوره‌های یک تا دو ساعته می‌خوابد. در نتیجه همواره باید آماده شیردادن به نوزاد باشید. این آمادگی می‌تواند خسته کننده باشد، حتی بیشتر از آنچه که پیشتر تصور می‌کردید.
این روزها تمام وقتتان باید به نوزاد و تامین نیازهای او اختصاص یابد. پس خستگی و ابراز هرگونه شکایتی را از ذهنتان خارج کنید. این روزها، روزهای نوزاد است. قرار نیست شب‌ها خواب کاملی را تجربه کنید. پس اگر در ماه‌های نخست تولد نوزاد همواره احساس خستگی و کم خوابی می‌کنید،  اتفاقی عجیب و خاص شما روی نداده است. این وضعیتی است که تقریبا تمام مادران جوان آن را تجربه خواهند کرد.
شما به عنوان مادر نوزاد تازه به دنیا آمده و همسرتان باید بسیاری از کارهای روزمره خانه و مرتبط با نوزاد را تقسیم و به نوعی شیفت بندی کنید. این شیفت‌‍بندی به خصوص در روزهای پایانی هفته که پدر و مادر زمان بیشتری را در کنار هم سپری می‌کنند به راحتی قابل اجراست. در حالی که شما (مادر) پس از شیر دادن به نوزاد چرت می‌زنید، همسرتان مشغول آماده کردن صبحانه در صبح یک روز تعطیل است. با این کار انرژی مضاعفی به همسرتان منتقل می‌کنید.
 
توصیه رایجی میان تازه مادر شده ها وجود دارد: زمانی بخوابید که نوراد خوابیده است. شک نداشته باشید که این بهترین توصیه است. دقایقی پس از به خواب رفتن نوزاد، شما هم بخوابید و حداکثر استفاده را از این زمان بکنید.
 
برای اینکه نوزاد به خواب برود هر کاری که می‌توانید انجام دهید. مثلا او را با تکان‌های ملایم بخوابانید. حتی اگر نوزاد در حال شیر خوردن به خواب رفت نگران نباشید. این اتفاق ممکن است در صندلی ویژه خودرو نیز روی دهد. نگران نباشید که نوزاد عادت به خوابیدن در هر جایی کند زیرا فعلا این شما هستید که باید انرژی لازم جهت بزرگ کردن او را ذخیره کنید.
 
حداقل در یک ماه نخست تولد نوزاد نباید به هیچ چیز غیر از مهمان جدید خانواده فکر کنید. این روزها ممکن است گرد و غبار بر روی همه وسایل خانه نشسته باشد، چنین چیزهایی به هیچ وجه مهم نیست. اگر هم کسی از جمع دوستان و بستگان به ظروف نشسته یا گرد و غبار نشسته بر روی لوازم و مبلمان اشاره کرد تنها لبخندی زده و با نشان دادن محل دستمال گردگیری یا مایع ظرفشویی او را وادار به کمک کنید.

منبع: ninisite

آیا نگرانی و استرس بر باروری تاثیر دارند؟

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

<< یک ستاره || از ۱ تا ۵ امتیاز دهید. || پنج ستاره >>

میانگین رتبه / ۵. تعداد رأی:

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

مطالب مرتبط
راهنمای کامل آموزش و رشد نوزاد یازده ماهه
۱ از ۱,۴۵۳
ارسال یک پاسخ