آشنایی با کپک مواد غذایی و روش های جلوگیری از کپک ها

0

 

جلوگیری از کپک زدن رب گوجه, کپک زدن آبغوره

در گذشته خانم های خانه دار روی رب روغن می ریختند تا رب کپک نزند

 

یکی از مشکلاتی که خانم های خانه دار با آن روبرو هستند کپک زدن برخی از مواد غذایی مانند رب، ترشی و آبغوره است که در ادامه دلایل ایجاد کپک و راه حل جلوگیری از آن را توضیح می دهیم.

 

کپک ها نوعی ضایعه غذایی هستند که بیشتر با رنگ های سفید یا آبی روی انواع مواد خوراکی مانند رب، ترشی و آبغوره و … دیده می شوند. کپک ها اگرچه بیماری خطرناکی ایجاد نمی کنند، اما گاهی موجب ضعف سیستم ایمنی بدن می شوند.

 

عاملی که باعث گسترش و افزایش کپک می شود، مقدار بیش از حد رطوبت است، اما همان طور که شاید خیلی از شما تجربه کرده باشید، نمی توان از شر کپک در محیط خنکی مثل یخچال هم در امان ماند. در این بخش با دلایل ایجاد کپک و راه حل جلوگیری از آن بر روی مواد غذایی مانند رب و ترشی و آبغوره آشنا خواهید شد.

 

مهم ترین علت های  کپک زدن رب 

زدن کپک برروی مواد غذایی یکی از مشکلاتی است که اغلب خانم های خانه دار با آن مواجه هستند. یکی از مواد غذایی که همه ما به طور رایج با کپک زدگی آن مواجه می شویم رب گوجه فرنگی است.

بسیاری از ما برای ماندگاری بالاتر و جلوگیری از کپک زدگی رب گوجه فرنگی را داخل فریزر نگه داری می کنیم که این کار اصلا صحیح نمی باشد.

 

برای پیشگیری از کپک زدن رب گوجه فرنگی لازم است قوطی های کوچک آن را خریداری نماییم و قوطی را قبل از باز کردن بجوشانیم تا میزان آلودگی سطح قوطی کمتر شود.

اگر رب گوجه فرنگی را به مقدار زیاد تهیه کردید، آن را داخل ظرف های کوچک بریزید و سپس پوششی مناسبی روی آن قرار دهید تا قارچ ها نتوانند روی سطح رب رشد کنند.

14 مواد غذایی که ما نادرست نگهداری می کنیم؟

در گذشته خانم های خانه دار روی رب روغن می ریختند، این کار سبب می شد که اکسیژن رسانی به رب متوقف شود و رب دیگر کپک نزند.

 

آیا می توان رب کپک زده را مصرف کرد

از اصلی ترین عواملی که سبب کپک رب می شود رطوبت است بنابر این برای برداشتن رب از داخل قوطی از یک قاشق خیس استفاده نکنید.

اگر چه بهترین روش نگهداری رب گذاشتن آن داخل یخچال است اما گذاشتن رب داخل یخچال سبب کپک نزدن آن نمی شود بلکه تنها رشد باکتری ها و قارچ ها در دمای یخچال فقط کند می شود.

 

بسیاری از خانم ها در صورت کپک زدن رب فقط با قاشق روی رب و قسمت کپک زده را بر می دارند و باقی رب را مصرف می کنند اما باید بدانید اگر رب تان کپک زد دیگر آن را مصرف نکنید زیرا سم هایی که به وسیله کپک زدن در رب تولید می شود در لایه های پایینی نفوذ می کند و اسپور (هاگ) قارچ ها که با چشم قابل دیدن نیستند نیز وارد لایه های پایینی می شود. مصرف این رب ها بسیار برای سلامتی خطرناک است.

 

کپک ترشی, مقابله با کپک ترشی,کپک زدن رب

آنقدر سرکه روی مواد ترشی بریزید که سرکه کاملاً روی مواد را بگیرید و ترشی کپک نزند

 

نحوه جلوگیری از کپک زدن آبغوره

یکی از مواد غذایی که خیلی زود دچار کپک زدگی می گردد آبلیمو و آبغوره است. اگر آبغوره و آبلیمو کپک بزند غیر قابل استفاده می گردد و برای سلامت بدن مضر می باشد.

برای پیشگیری از کپک زدن آبلیمو و آبغوره لازم است نکات مهم زیر را رعایت کنید.

 

بهتر است برای نگهداری آبلیمو و آبغوره از بطری های شیشه ای با رنگ تیره که نور را از خود عبور نمی دهند استفاده کنید زیرا بطری های پلاستیکی به علت فعل و انفعالات آبلیمو و آبغوره با دیواره پلاستیکی مواد سمی و سرطان زا تولید می کنند.

خشک کردن میوه

 

برای جلوگیری از کپک زدن آبلیمو و آبغوره شیشه حاوی این مواد را در آب بجوشانید زیرا این کار سبب از بین رفتن آنزیم و باکتری های داخل آن می شود و به قارچ ها امکان رشد نمی دهد.

 

بهتر است آبلیمو یا آبغوره را داخل شیشه تمیز بریزید و به مقدار خیلی کم لبه شیشه را خالی بگذارید و سپس درپوشی روی آن بگذارید تا اکسیژن به داخل آن راه نیابد و کپک ها امکان رشد نداشته باشند.

 

خطرات مصرف خیار شور و ترشی کپک زده

ترشی یکی دیگر از مواد غذایی است که به سرعت کپک می زند. کپک ترشی از میلیون ها میسلیوم کپک تشکیل شده که برخی از آن ها بی خطر و برخی دیگر بیماری زا هستند. بنابراین بهتر است ترشی های کپک زده را نخورید زیرا شما قادر نخواهید بود کپک های بیماری زا را شناسایی کنید و با خوردن این کپک ها بیمار می شوید. همچنین باید بدانید ترشی حاوی سرکه مایع است که امکان انتشار کپک های بیماری زا در تمام آن وجود دارد.

 

آیا باید مواد غذایی کپک زده را دور بریزیم

برخی از گونه های کپک سم تولید می کنند و موجب مسمومیت می شوند. این گونه کپک ها معمولا به صورت کوکی شکل و پنبه ای مانند هستند، در گرما و رطوبت به سرعت رشد کرده و سم خطرناک “مایکوتوکسین” تولید می کنند، این سم مواد غذایی را نرم و طعم شان را ترش مزه می کنند و رنگ شان را تغییر می دهند.

 

این سم به راحتی می تواند موجب بروز مسمومیت های خطرناک و در مواقع ضعف سیستم ایمنی بدن، سرطان زا شود. معمولا کپک های مولد سم مایکوتوکسین، روی مواد غذایی که دارای ارزش تغذیه ای بالایی هستند نظیر انواع آجیل و گوشت ها رشد می کنند و بسیار خطرناک تر از کپک های میوه هستند.

آشنایی با انواع کشمش و روش درست کردن کشمش

برخی از کپک ها هم باعث بروز مشکلات تنفسی و واکنش های آلرژیک می شوند.

برخی کپک ها هم مفید بوده و در صنایع لبنی کاربرد دارند. 

 

جلوگیری از کپک زدن ترشی

برای اینکه ترشی شما کپک نزند، آنقدر سرکه روی مواد ترشی بریزید که سرکه کاملاً روی مواد را بگیرید.

 

اگر ترشی شما در حال کپک زدن بود می توانید ظرف ترشی را چند ساعت در معرض نور خورشید قرار دهید، دیگر کپک نمی زند.

 

چند نکته در مورد خیار شور

برای اینکه خیار شور شما کپک نزند می توانید این چند کار را انجام دهید. سرکه داخل خیار شور نریزید چون باعث کپک زدن خیار شور می شود.

 

روی ظرف خیار شور تکه ای نان را به اندازه دهانه ظرف قرار دهید و در ظرف را محکم ببندید. دور ظرف خیار شور را گچ بگیرید تا مانع داخل شدن هوا به ظرف شود. می توانید خیار شور را داخل شیشه نوشابه ی خانواده بریزید. به این صورت که از خیارهای ریز استفاده کنید و به دلیل اینکه درآن محکم بسته می شود و تا دو سال می توانید خیار شور را نگه دارید. بدون اینکه کپک بزند در موقع استفاده سرشیشه را بچینید تادر آوردن خیار شور آسان باشد. وسط خیار را با یک میله سوراخ کنید تا داخل خیار پوک نشود.

 

گردآوری: بخش اسرارخانه داری گارنو

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

<< یک ستاره || از ۱ تا ۵ امتیاز دهید. || پنج ستاره >>

میانگین رتبه / ۵. تعداد رأی:

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ارسال یک پاسخ