طرز تهیه نان صمون عراقی

طرز تهیه نان صمون عراقی , دستور پخت نان صمون عراقی

نان صمون یکی از نان های محبوب در کشور عراق است که معمولا جایگزینی برای نان باگت در تهیه انواع ساندویچ ها می باشد، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه نان صمون عراقی در ادامه با سایت آموزشی گارنو همراه باشید.

مواد لازم نان صمون عراقی
آرد نان فانتزی ۲ پیمانه
مایه خمیر فوری ۱ قاشق چایخوری
آب ولرم کمتر از لیوان
نمک ۱ قاشق چایخوری

طرز تهیه نان صمون عراقی

مرحله اول

برای تهیه نان صمون عراقی در ابتدای کار آرد نان فانتزی را به همراه نمک و مایه خمیر فوری درون یک کاسه بزرگ می ریزیم و با هم ترکیب می کنیم. (در این روش حتما باید از سالم بودن خمیر مایه مطمئن باشیم)

مرحله دوم

در این مرحله کم کم آب اضافه کرده و مواد را ابتدا با لیسک یا قاشق چوبی مخلوط می کنیم تا خمیر جمع شود، سپس با دست شروع به مخلوط کردن خمیر می کنیم. توجه داشته باشید که ممکن است تمام آب مصرف نشود.

مرحله سوم

پس از اینکه خمیری نرم و لطیف که به دست نمی چسبید درون کاسه شکل گرفت، اضافه کردن آب را متوقف می کنیم، سپس خمیر را به سطح کار منتقل کرده و چند دقیقه ورز می دهیم تا کاملا یکدست شود.

مرحله چهارم

در این مرحله کاسه را با روغن چرب می کنیم، سپس خمیر را چانه کرده و درون کاسه قرار می دهیم. در ادامه روی کاسه را با سلفون می پوشانیم و اجازه می دهیم خمیر به مدت یک ساعت در محیط آشپزخانه استراحت کند.

مرحله پنجم

پس از گذشت این زمان، پف اضافی خمیر را با دست می گیریم، سپس سطح کار را کمی آردپاشی کرده و خمیر را به سطح کار منتقل می کنیم. حالا خمیر را به چونه های کوچک به اندازه نارنگی تبدیل می کنیم.

مرحله ششم

هر چانه را با دست به شکل دوک فرم می دهیم و روی سطح کار با فاصله کنار هم می چینیم. در ادامه روی خمیرهای فرم داده شده را آردپاشی می کنیم و با یک پارچه روی آنها را می پوشانیم تا خشک نشوند.

مرحله هفتم

در این مرحله فر را با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن می کنیم و اجازه می دهیم گرم شود. پس از گذشت ۲۰ دقیقه خمیرها را درون سینی فر می چینیم، سپس ۲ قاشق آرد را درون یک تابه تفت می دهیم تا تغییر رنگ دهد.

مرحله هشتم

حالا کمی آب به آن اضافه می کنیم تا غلظتی شبیه به فرنی پیدا کند. در ادامه روی خمیرها را با ترکیب آب و آرد تفت داده شده رومال می کنیم و در صورت تمایل مقداری کنجد یا سیاه دانه روی آن‌ها می پاشیم.

مرحله نهم

در این مرحله سینی را درون فر قرار داده و اجازه می دهیم نان ها به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بپزند و به خوبی پف کنند. در نهایت گریل را روشن می کنیم تا روی نان ها رنگ بگیرید، سپس از فر خارج کرده و اجازه می دهیم خنک شوند.

مرحله دهم

در صورتی که فر در دسترس نداشته باشیم، یک تابه بزرگ روی حرارت قرار داده و اجازه می دهیم به طور کامل گرم شود، سپس خمیرها را درون تابه قرار می دهیم تا به خوبی پف کنند، سپس آنها را بر می گردانیم.

مرحله یازدهم

پس از اینکه هر دو سمت نان ها رنگ گرفت، آنها را از تابه خارج می کنیم. توجه داشته باشید که این نان شبیه نان باگت است و زمان مصرف باید وسط آنرا باز کرده، سپس مواد دلخواه را درون نان قرار داده و سرو کنیم.