طرز تهیه شیرینی قندی تبریز طرز تهیه شیرینی قندی سبزواری طرز تهیه شیرینی قندی با پیمانه طرز تهیه شیرینی قندی با لیوان طرز تهیه شیرینی قندی بدون فر طرز تهیه شیرینی قندی قزوین شیرینی قندی ساده

شیرینی قندی یکی از انواع شیرینی های ساده و خوشمزه ایرانی است که معمولا برای پذیرایی های دوستانه استفاده می شود ، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه شیرینی قندی در ادامه با گارنو همراه باشید.

مواد لازم شیرینی قندی
روغن جامد ¾ لیوان
پودر قند ¾ لیوان
آرد سفید ۱٫۵ لیوان
بکینگ پودر ۱ قاشق چایخوری
پودر هل ۱ قاشق چایخوری
پودر کاکائو ۱ قاشق غذاخوری
زعفران دم کرده ۱ قاشق غذاخوری
خرفه، کنجد یا پودر پسته برای تزیین

طرز تهیه شیرینی قندی

مرحله اول

برای تهیه شیرینی قندی خوشمزه در ابتدای کار فر را با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن کرده و اجازه می دهیم به خوبی گرم شود. در ادامه سینی فر را با کاغذ روغنی می پوشانیم و کنار می گذاریم.

نکته: اگر فر شما برقی است باید حرارت را حدود ۲۰ درجه کمتر، یعنی ۱۶۰ درجه قرار دهید.

مرحله دوم

پودر قند را به همراه روغن جامد و پودر هل داخل یک کاسه مناسب می ریزیم و با همزن برقی چند دقیقه مخلوط می کنیم تا رنگ مواد مایل به کرمی شود.

مرحله سوم

در این مرحله آرد و بکینگ پودر را ترکیب کرده و به صورت کنترل شده روی مواد داخل کاسه الک می کنیم. در همین حین مواد را با لیسک ترکیب می کنیم تا خمیری نرم شکل بگیرد.

مرحله چهارم

پس از اینکه خمیر شکل گرفت، با نوک انگشت آن‌را ورز می دهیم تا صاف و یکدست شود. پس از اینکه خمیر کمی چسبندگی داشت، اضافه کردن آرد را متوقف می کنیم.

نکته: به دلیل اینکه آردها با هم متفاوت هستند، ممکن است کمی بیشتر یا کمتر آرد مصرف شود.

مرحله پنجم

در این مرحله خمیر را به سه قسمت مساوی تقسیم می کنیم، قسمت اول را به صورت ساده کنار می گذاریم. به قسمت دوم زعفران دم کرده اضافه کرده و با نوک انگشت ورز می دهیم تا کاملا زرد شود.

مرحله ششم

به قسمت سوم پودر کاکائو اضافه کرده و با نوک انگشت ورز می دهیم تا رنگش قهوه ای شود. در ادامه به اندازه فندق از خمیر بر می داریم و آنرا به صورت گرد شکل می دهیم، سپس درون سینی فر می چینیم.

مرحله هفتم

تمام سه قسمت خمیر را به همین صورت آماده کرده و درون سینی فر می چینیم. روی هر خمیر با چاقو یک علامت + ایجاد می کنیم و به دلخواه مقداری کنجد، پودر پسته یا تخم خرفه می پاشیم.

مرحله هشتم

در این مرحله سینی را درون فر قرار داده و اجازه می دهیم شیرینی ها به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بپزند. زمانی که اطراف شیرینی ها طلایی شد، می توانیم آنها را از فر خارج کنیم.

مرحله نهم

حالا اجازه می دهیم شیرینی خنک شوند تا بافت‌شان کمی سفت شود. اگر در زمانی داغی به شیرینی ها دست بزنیم، پودر می شوند. گارنو شیرینی ها را در ظرف می چینیم و سرو می کنیم.