طرز تهیه شیرینی جواهر نشان

طرز تهیه شیرینی جواهر نشان , دستور پخت شیرینی جواهر نشان

شیرینی جواهر نشان یکی از انواع شیرینی های مجلسی ایرانی است که با طعم های متنوعی پخته می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه شیرینی جواهر نشان در ادامه با سایت آموزشی گارنو همراه باشید.

مواد لازم شیرینی جواهر نشان
کره حیوانی ۲۰۰ گرم
پودر قند ۱ پیمانه
وانیل ¼ پیمانه
آرد گندم ۳ پیمانه
تخم مرغ ۲ عدد
گردو، کنجد و پودر پسته به مقدار کافی

طرز تهیه شیرینی جواهر نشان

مرحله اول

برای تهیه شیرینی جواهر نشان خوشمزه ابتدای کار از ۱۰ دقیقه قبل کره را از یخچال خارج می کنیم، سپس در فضای آشپزخانه قرار می دهیم. در ادامه اجازه می دهیم کره با دمای محیط هماهنگ شده و کاملا نرم شود.

مرحله دوم

حالا کره را درون یک کاسه مناسب قرار می دهیم، سپس با دور تند همزن برقی هم می زنیم تا بافت کره باز شود و کرم رنگ شود. توجه داشته باشید کره آب نشود. در ادامه پودر قند را درون الک می ریزیم و الک می کنیم.

مرحله سوم

در این مرحله پودر قند را به کره اضافه می کنیم، سپس با دور تند همزن برقی هم می زنیم تا مواد ترکیب و یکدست شوند. در ادامه زرده تخم مرغ را از سفیده تخم مرغ جدا می کنیم، سپس به همراه وانیل به مخلوط کره اضافه می کنیم.

مرحله چهارم

حالا مجددا مخلوط کره را با دور کند همزن برقی به مدت ۲ دقیقه هم می زنیم تا مواد ترکیب و یکدست شوند. در ادامه آرد را درون الک می ریزیم، سپس ۳ مرتبه الک می کنیم و طی ۳ تا ۴ مرحله به مخلوط کره اضافه می کنیم.

مرحله پنجم

در این مرحله مخلوط کره را ابتدا با لیسک مخلوط می کنیم تا مواد ترکیب و یکدست شوند، سپس با دست ورز می دهیم تا خمیری یکدست و لطیف که به دست نمی چسبد حاصل شود و پس از آن ورز دادن را متوقف می کنیم.

مرحله ششم

حالا خمیر را درون یک کیسه فریزر قرار می دهیم، سپس اجازه می دهیم خمیر به مدت ۶ تا ۲۴ ساعت درون یخچال استراحت کند. در ادامه پس از گذشت این زمان خمیر را از یخچال خارج می کنیم، سپس در فضای آشپزخانه قرار می دهیم.

مرحله هفتم

در این مرحله اجازه می دهیم خمیر کمی در دمای محیط بماند تا نرم شود. توجه داشته باشید خمیر بیش از حد نرم نشود که به روغن بیفتد. در ادامه مقداری از خمیر به اندازه گردو بر می داریم، سپس در دست گرد می کنیم.

مرحله هشتم

حالا سفیده تخم مرغ را با چنگال هم می زنیم تا بافت آن از لختگی خارج شود. در ادامه خمیر ها را درون سفیده تخم مرغ می غلطانیم، سپس به دلخواه درون مغزیجات کنجد، گردو و پودر پسته می غلطانیم تا خمیر را پوشش بدهد.

مرحله نهم

در این مرحله فر را روی حرارت ۱۷۰ درجه سانتی گراد قرار می دهیم، سپس اجازه می دهیم فر کاملا گرم شود. در ادامه سینی فر را با کاغذ روغنی می پوشانیم، سپس خمیرهای شیرینی را درون سینی قرار می دهیم.

مرحله دهم

حالا سینی را طبقه وسط فر قرار می دهیم و اجازه می دهیم شیرینی ها به مدت ۱۵ دقیقه درون فر بمانند تا کاملا پخته شود. در ادامه پس از گذشت این زمان سینی را از فر خارج می کنیم و اجازه می دهیم کاملا خنک شوند.

مرحله یازدهم

در نهایت زمانی که شیرینی ها کاملا خنک شدند آن ها را از کاغذ روغنی جدا می کنیم، سپس درون ظرف مورد نظرمان قرار می دهیم. در ادامه شیرینی جواهر نشان را به همراه چای تازه دم زعفرانی سرو می کنیم. نوش جان.