طرز تهیه حمص نواب ابراهیمی طرز تهیه حمص حرفه ای طرز تهیه حمص ترکی طرز تهیه حمص سانازسانیا طرز تهیه حمص با ماست طرز تهیه حمص نی نی سایت طرز تهیه حمص بادمجان طرز تهیه حمص با کشک

حمص یکی از انواع غذاهای محبوب کشور لبنان است که با رسپی های متنوعی درست می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه حمص در ادامه با گارنو همراه باشید.

مواد لازم برای ۴ نفر
نخود ۲ پیمانه
ارده ۵ قاشق غذاخوری
روغن زیتون ۴ قاشق غذاخوری
سیر ۲ حبه
لیمو ترش ۱ عدد
پودر زیره ½ چایخوری
نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی

طرز تهیه حمص

مرحله اول

برای تهیه حمص خوشمزه در ابتدای کار نخود را از یک شب قبل درون یک کاسه مناسب می ریزیم و مقداری آب اضافه می کنیم تا نخود به خوبی خیس بخورد و نفخ آن گرفته شود.

نکته: اگر آب درون کاسه را چند بار تعویض کنیم، نفخ نخود به طور کامل گرفته می شود.

مرحله دوم

در این مرحله نخود را آبکشی می کنیم و درون یک قابلمه مناسب می ریزیم، سپس ۲ لیوان آب اضافه کرده و قابلمه را روی حرارت قرار می دهیم تا نخود به مدت یک تا یک ساعت و نیم بپزد.

نکته: هر چقدر تایم پخت نخودها بیشتر باشد، در پایان بافت حمص نرم‌تر و لطیف‌تر خواهد شد.

مرحله سوم

پس از اینکه پخت نخودها به پایان رسید، آنها را درون آبکش می ریزیم و با آب سرد می شوییم، سپس پوست نخودها را جدا می کنیم. اگر نخودها به خوبی پخته باشند، به راحتی پوست‌شان جدا می شود

نکته: حتما باید پوست نخودها را بگیریم، تا بافت حمص نرم و یکدست شود.

مرحله چهارم

نصف لیوان آب باقیمانده از پخت نخود را برمی داریم و درون میکسر یا مخلوط کن می ریزیم. در ادامه نخود پوست گرفته را به همراه سیرها به میکسر اضافه کرده و مواد را میکس می کنیم تا یکدست شوند.

مرحله پنجم

پس از اینکه نخود کاملا یکدست شد، به ترتیب ارده، روغن زیتون، آب لیمو ترش، پودر زیره، نمک و فلفل سیاه را اضافه کرده و هر کدام را به مدت یک دقیقه میکس می کنیم تا بافت حمص کاملا یکدست شود.

مرحله ششم

در این مرحله حمص را درون ظرف سرو می ریزیم و با پشت قاشق روی آن نقش ایجاد می کنیم. در ادامه برای تزیین روی این غذای لذیذ از مقداری روغن زیتون به همراه پودر پاپریکا استفاده می کنیم.