طرز تهیه باقلوا یزدی

طرز تهیه باقلوا یزدی تصویری طرز تهیه باقلوا یزدی بدون فر طرز تهیه باقلوا یزدی اپارات طرز تهیه باقلوا یزدی با خمیر یوفکا

باقلوا یزدی یکی از انواع شیرینی های خوشمزه ایرانی و ترکی است که در سراسر جهان طرفدارهای زیادی دارد، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه باقلوا یزدی در ادامه با گارنو همراه باشید.

مواد لازم برای خمیر باقلوا
زرده تخم مرغ ۲ عدد
شیر ۱ پیمانه
آرد ۲۰۰ گرم
بکینگ پودر ½ قاشق چایخوری
کره ۲ قاشق سوپخوری
مواد لازم میانی باقلوا
پودر قند ۲۵۰ گرم
پودر هل ۱ قاشق سوپخوری
کره ۱۵۰ گرم
پودر بادام ۵۰۰ گرم
مواد لازم برای شربت
شکر ۵۰۰ گرم
آب ۱٫۵ پیمانه
گلاب ½ پیمانه
زعفران دم کرده ۲ قاشق غذاخوری
پودر هل ۱ قاشق چایخوری

طرز تهیه باقلوا یزدی

مرحله اول

برای تهیه باقلوا یزدی خوشمزه در ابتدای کار خمیر باقلوا را آماده می کنیم، برای این منظور کره را روی حرارت بخار کتری بنماری می کنیم تا کاملا ذوب شود، سپس شیر را به همراه بکینگ پودر درون یک کاسه مناسب می ریزیم.

مرحله دوم

حالا کره ذوب شده را به همراه زرده تخم مرغ به کاسه اضافه کرده و به خوبی با همزن دستی هم می زنیم تا مواد ترکیب و یکدست شوند. در ادامه آرد را ۳ مرتبه الک می کنیم و به تدریج به کاسه افزوده، سپس به خوبی ورز می دهیم.

مرحله سوم

زمانی که خمیری نرم و لطیف که به دست نمی چسبد حاصل شد، اضافه کردن آرد را متوقف می کنیم. در ادامه خمیر را درون کیسه فریزر قرار داده و اجازه می دهیم خمیر به مدت ۲ تا ۳ ساعت در دمای محیط استراحت کند.

مرحله چهارم

پس از گذشت این زمان مواد میانی را آماده می کنیم، برای این منظور پودر قند را به همراه پودر هل و پودر بادام درون یک کاسه مناسب ریخته و مخلوط می کنیم تا مواد ترکیب شوند. حالا فر را با دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد روشن می کنیم.

مرحله پنجم

در ادامه اجازه می دهیم فر کاملا گرم شود. حالا درون یک قالب مستطیل شکل را با مقداری روغن مایع چرب می کنیم و مقداری از خمیر جدا کرده، سپس روی سطح کار قرار می دهیم و با کمک وردنه به صورت نازک باز می کنیم.

مرحله ششم

حالا قالب را به صورت برعکس روی خمیر قرار داده و خمیر را کمی بزرگ تر از اندازه قالب برش می زنیم. در ادامه قالب را بر می گردانیم و خمیر را درون قالب قرار داده، سپس کره را روی حرارت بخار کتری بنماری می کنیم تا ذوب شود.

مرحله هفتم

در این مرحله مقداری از کره ذوب شده را روی خمیر می مالیم، سپس لایه بعدی خمیر را روی آن فیکس می کنیم. حالا مقداری از مواد میانی به صورت پخش روی باقلوا ریخته و با پشت قاشق فشار می دهیم تا مواد به خورد خمیر بروند.

مرحله هشتم

در ادامه ۳ قاشق گلاب به صورت پخش روی مواد میانی ریخته و مجددا با یک لایه خمیر دیگر روی مواد میانی را کاملا می پوشانیم. حالا روی خمیر را با مقداری کره ذوب شده رومال کرده و این کار را مجددا تکرار می کنیم.

مرحله نهم

در این مرحله خمیر درون قالب را با قاشق کاملا فشار می دهیم تا لایه ها به هم بچسبند، سپس خمیر را به اندازه و فرم دلخواه برش می زنیم. حالا باقی مانده کره را به صورت یکنواخت روی خمیر باقلوا ریخته و قالب را درون فر می گذاریم.

مرحله دهم

در ادامه اجازه می دهیم باقلوا به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه درون فر بماند تا کاملا پخته و طلایی رنگ شود. در این فاصله شربت باقلوا را آماده می کنیم، برای این منظور شکر و آب را درون یک قابلمه مناسب ریخته و آنرا روی حرارت ملایم می گذاریم.

مرحله یازدهم

حالا اجازه می دهیم ذرات شکر کاملا حل شده و شربت جوش بیاید، سپس باقی مانده گلاب را به همراه زعفران دم کرده و پودر هل به قابلمه افزوده و کمی مخلوط می کنیم. در ادامه اجازه می دهیم شربت بجوشد تا کمی غلیظ شود.

مرحله دوازدهم

زمانی که شربت غلیظ شد، قابلمه را از روی حرارت کنار گذاشته و اجازه می دهیم شربت کاملا خنک شود. پس از اینکه باقلوا کاملا پخت، قالب را از فر خارج کرده و شربت خنک شده را به صورت پخش روی باقلوا داغ می ریزیم.

مرحله سیزدهم

حالا اجازه می دهیم باقلوا درون یخچال به مدت ۱ ساعت استراحت کند تا شربت به خورد آن برود. پس از گذشت این زمان قالب را از یخچال خارج کرده و باقلواها را درون ظرف مورد نظرمان می چینیم، سپس به همراه چای سرو می کنیم. نوش جان.