طرز تهیه باقلوا صدفی

طرز تهیه باقلوا صدفی به خانه برمیگردیم طرز تهیه باقلوا صدفی استانبولی فیلم باقلوا صدفی طرز تهیه باقلوا صدفی ترکیه

باقلوا صدفی یکی از انواع شیرینی های خوشمزه و مجلسی است که برای پذیرایی بسیار مناسب می باشد، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه باقلوا صدفی در ادامه با گارنو همراه باشید.

مواد لازم باقلوا صدفی
تخم مرغ ۱ عدد
ماست ۱۰۰ گرم
روغن مایع ۱۰۰ میلی لیتر
نشاسته ذرت ۲ قاشق چایخوری
آرد ۳۰۰ گرم
نمک نوک قاشق چایخوری
بیکینگ پودر ۱ قاشق چایخوری
سرکه سیب ۱ قاشق چایخوری
پودر گردو ۱۵۰ گرم
پودر هل ۱ قاشق چایخوری
مواد لازم شربت
شکر ۱ لیوان
مخلوط آب و گلاب ۱ لیوان
زعفران دم کرده ۱ قاشق غذاخوری
آب لیمو ترش تازه ۴ قطره

طرز تهیه باقلوا صدفی

مرحله اول

برای تهیه باقلوا صدفی خوشمزه در ابتدای کار شربت را آماده می کنیم، برای این منظور شکر را به همراه مخلوط آب و گلاب درون یک قابلمه مناسب ریخته و قابلمه را روی حرارت می گذاریم، سپس مخلوط می کنیم.

مرحله دوم

زمانی که ذرات شکر حل شدند، اجازه می دهیم شربت کمی غلیظ شود، سپس زعفران دم کرده را به همراه آب لیمو ترش تازه به قابلمه اضافه کرده و پس از مخلوط کردن قابلمه را از روی حرارت کنار می گذاریم تا شربت خنک شود.

مرحله سوم

حالا به سراغ درست کردن خمیر باقلوا می رویم، برای این منظور تخم مرغ را به همراه ماست و روغن مایع درون یک کاسه نسبتا گودی ریخته و با همزن دستی به خوبی مخلوط می کنیم تا مواد ترکیب و یکدست شوند.

مرحله چهارم

در ادامه نشاسته ذرت را درون کاسه الک می کنیم، سپس سرکه سیب را اضافه کرده و در حد مخلوط شدن هم می زنیم. حالا بیکینگ پودر و نمک را اضافه کرده و آرد الک شده را کم کم به کاسه اضافه می کنیم.

مرحله پنجم

پس از به تدریج اضافه کردن آرد، زمانی که خمیری نرم درون کاسه حاصل شد اضافه کردن آرد را متوقف می‌ کنیم. حالا خمیر را به خوبی ورز می دهیم، سپس اجازه می دهیم به مدت ۵ دقیقه در دمای محیط استراحت کند.

مرحله ششم

پس از اتمام استراحت اول خمیر، آنرا ابتدا به ۲ چانه تقسیم کرده و هر چانه را به ۵ چانه دیگر تقسیم می کنیم تا در نهایت ۱۰ چانه داشته باشیم. در ادامه اجازه می‌دهیم چانه ها به مدت ۱۰ دیگر دقیقه استراحت کنند.

مرحله هفتم

پس از اتمام استراحت دوم روی خمیرها را با نشاسته ذرت می پوشانیم، سپس چانه ها را یکی یکی روی سطح کار با کمک وردنه به صورت نازک پهن می کنیم و ورقه های خمیر را روی هم قرار می دهیم.

مرحله هشتم

پس از آنکه ۱۰ ورقه خمیر روی هم قرار گرفتند، مجددا با کمک وردنه به صورت نازک باز می کنیم، سپس رول کرده و با یک چاقوی تیز به اندازه های یک سانتی متر برش می زنیم. در ادامه هر برش را با وردنه به صورت نازک پهن می کنیم.

مرحله نهم

در این مرحله فر را با حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد روشن می کنیم تا کاملا گرم شود. حالا پودر گردو را با پودر هل مخلوط کرده و ۱ قاشق مرباخوری میان رول های پهن شده می ریزیم، سپس دو طرف خمیر را به هم می چسبانیم.

مرحله دهم

در ادامه لبه های خمیر را با دست به خوبی فشار می دهیم تا مواد میانی از خمیر خارج نشود. حالا سینی فر را با کاغذ روغنی پوشانده و خمیرها را درون آن می چینیم. در ادامه روی خمیرها را با کره ذوب شده رومال می کنیم.

مرحله یازدهم

حالا سینی را طبقه میانی فر گذاشته و اجازه می دهیم باقلواها به مدت ۱۰ دقیقه درون فر بمانند تا کاملا پخته شوند. پس از گذشت این زمان در صورت نیاز گریل را روشن کرده تا روی باقلوا به مدت ۲ تا ۳ دقیقه گریل شود.

مرحله دوازدهم

زمانی که روی باقلوا طلایی و خوشرنگ شدند، سینی را از فر خارج کرده، سپس باقلواهای داغ را به شربت خنک شده آغشته می کنیم. در نهایت باقلواها را با پودر پسته تزیین کرده و به همراه چای سرو می کنیم. نوش جان.