پاک کردن قیر از لباس، فرش و دست با راهکارهایی ساده و فوری

لکه قیر یکی از سرسخت‌ترین لکه‌هاست که به سادگی پاک نمی‌شود، اما پاک کردن قیر از لباس، فرش و دست ترفندهای خاص خود را دارد. البته کاهی ممکن است لکه قیر روی دست، به پوست شما آسیب رسانده باشد، در این صورت برای تمیز کردن آن باید به پزشک مراجعه کنید.

0
پاک کردن قیر از لباس، فرش و دست

 

گارنو | سرویس خانه داری – قیر از جمله مواد نفتی مورد استفاده در عایق کاری پشت بام و آسفالت کشی است که در صورت تماس با لباس، فرش یا دست، لکه‌های سرسختی ایجاد می‌کند که به راحتی از بین نمی‌روند. هرچند پاک کردن قیر از لباس، فرش و دست با شستشوی معمولی امکان پذیر نیست، اما ترفندهایی برای از بین بردن این لکه‌های سخت وجود دارد که در این مطلب قصد داریم ساده‌ترین و کارآمدترین آن‌ها را به شما معرفی کنیم.


در این مطلب می‌خوانید:


پاک کردن قیر از لباس

مواد مورد نیاز:

 • چند تکه یخ
 • روغن (مایع یا جامد فرقی)
 • آب گرم و صابون

شیوه پاک کردن قیر از لباس:

 1. تکه های یخ را در پلاستیک قرار داده و پلاستیک را روی لکه قیر بمالید یا لباس را در فریزر قرار دهید تا قیر موجود روی آن کاملا سفت شود.
 2. وقتی لکه قیر سفت و شکننده شد با استفاده از یک چاقو به آرامی آن را تا جایی که ممکن است، بتراشید.
 3. پارچه تمیزی را زیر محل لکه قرار دهید و پارچه تمیز دیگری را به روغن آغشته کنید.
 4. حالا با پارچه روغنی از کناره های لکه قیر به سمت مرکز لکه بکشید تا لکه در سایر قسمت های لباس، پخش نشود.
 5. پس از اینکه لکه کاملا پاک شد، لباس را با آب داغ (در حدی که به پارچه لباس صدمه وارد نشود) و صابون بشویید.
پاک کردن قیر از لباس
اصولا با طی کردن مراحل فوق لکه قیر از روی لباس پاک می شود ولی در صورتی که لکه همچنان باقی ماند، مراحل ذیل را انجام دهید:
 1. پارچه تمیزی زیر محل لکه قرار دهید تا قیر سایر قسمت های لباس را کثیف نکند.
 2. پارچه دیگری را به بنزین آغشته کنید و روی لکه قیر بمالید تا قیر در بنزین حل شود و لکه از بین برود.
 3. پس از بین رفتن لکه قیر، لباس را با آب و صابون شسته و چند ساعت در هوای آزاد پهن کنید تا بوی بنزین از بین برود.

 

پاک کردن قیر از فرش

مواد مورد نیاز:

 • آب گرم
 • مایع ظرفشویی شفاف
 • الکل معدنی
 • چند تکه یخ

روش کار:

 1. تکه‌های یخ را در پلاستیک قرار داده و پلاستیک را روی لکه قیر بمالید تا لکه کاملا سفت شود.
 2. با استفاده از یک قاشق یا چنگال به آرامی تکه های قیر را از روی فرش بتراشید و ذرات آن را از لابه لای الیاف فرش جدا کنید.
 3. تکه‌های جدا شده قیر را با جارو برقی جمع کنید.
 4. یک پارچه تمیز را با الکل آغشته کرده و از لبه‌های لکه به سمت مرکز آن بکشید تا قیر در الکل حل شده و لکه آن از بین برود.
 5. این عمل مدتی طول می کشد بنابراین صبور باشید و مالیدن پارچه آغشته به الکل روی لکه را ادامه دهید تا لکه قیر پاک شود.
 6. مایع ظرفشویی را در آب گرم حل کرده و کف آن را با استفاده از یک اسفنج روی محل لکه بکشید تا اثر نهایی لکه قیر نیز از بین برود.
 7. نهایتا با استفاده از یک حوله تمیز و سفید، رطوبت محل لکه را خشک کنید.
کاردستی با پوست گردو؛ آموزش ساخت لاک پشت، موش و کفشدوزک

پاک کردن قیر از فرش

 

دو نکته:

 • حتما از مایع ظرفشویی شفاف استفاده کنید، استفاده از مایع ظرفشویی رنگی ممکن است باعث انتقال رنگدانه های مایع به فرش شده و در نهایت به جای لکه قیر یک لکه رنگی بر روی فرش به جای بگذارد.
 • پیش از استفاده از الکل معدنی برای پاک کردن لکه قیر، آن را در قسمتی از فرش که در دید نیست امتحان کنید تا مطمئن شوید به بافت فرش آسیب نمی رساند.

پاک کردن قیر از دست

برای پاک کردن قیر باید دست خود را حداقل به مدت ۲۰ دقیقه زیر آب سرد بگیرید، انجام این کار از سوختگی پوست دست شما جلوگیری می‌کند. در صورتی که شرایط حاد نباشد می‌توانید لکه قیر را در منزل پاک کنید، در غیر اینصورت باید به پزشک مراجعه کرده و از راهکار‌های دارویی استفاده کنید. بنابراین تا قبل از مشخص شدن وضعیت، از استفاده آب خیلی سرد یا یخ بر روی محل مورد نظر اجتناب کنید.

اگر پس از ریختن آب سرد روی دست خود، قیر همچنان داغ است شما نیاز دارید به پزشک مراجعه کنید تا با استفاده از روش‌های دارویی مانع از سوختگی بیشتر پوست دست خود شوید. در غیر اینصورت با استفاده از راهکار‌های خانگی می‌توانید قیر را از دست خود پاک کنید.

 

پاک کردن قیر از دست

 

 پاک کردن قیر از دست با استفاده از یخ

 1. یک تکه یخ را روی محل آغشته به قیر بمالید تا قیر کاملا سفت شده و ترک بخورد.

  پاک کردن قیر از دست

 2. تکه‌های قیر را از روی دست خود بکنید ولی در صورتی که جدا کردن قیر از روی پوست با درد همراه است، ترجیحا به پزشک مراجعه کنید. در حین انجام این عمل اگر قیر در اثر حرارت بدن شما دوباره نرم شد، مجددا با مالیدن یخ بر روی محل مورد نظر، قیر را سفت و شکننده کنید.

  پاک کردن قیر از دست

 3. پس از جدا کردن قیر از روی پوست دست خود با استفاده از یک صابون ملایم، محل مورد نظر را شستشو دهید. صابون را به آهستگی و با حرکت دورانی بر روی محل، ماساژ دهید و سپس با آب گرم بشویید. با این کار تکه های ریز قیر که هنوز بر روی دست باقیمانده، پاک شده و باکتری‌ها و میکروارگانیسم هایی که ممکن است باعث آسیب رساندن به محل مورد نظر شوند، از بین می روند.

  پاک کردن قیر از دست

۲ روش تمیز کردن برنز بدون مواد شیمیایی در خانه

 

پاک کردن قیر از دست با استفاده از مواد موجود در منزل

۱. استفاده از کرم پلی سوربات

محل آغشته به قیر را با پماد نئوسپورین بپوشانید، اجازه دهید چند دقیقه بر روی لکه قیر بماند تا قیر در آن حل شود، سپس با یک پارچه تمیز، قیر را پاک کرده و پوست دست را با آب گرم بشویید. این روش ممکن است تاثیر بیشتری داشته و روش مطمئن‌تری برای پاک کردن قیر از دست باشد. استفاده از چنین محصولاتی نه تنها باعث ایجاد مسمومیت نمی‌شود، بلکه آسیب دیدگی پوستی و درد را کاهش می‌دهد.

 

پاک کردن قیر از دست
۲. استفاده از مایونز

لایه ضخیمی از مایونز را بر روی محل آغشته به قیر سرد شده قرار داده و اجازه دهید حداقل به مدت ۳۰ دقیقه بماند. سس مایونز، قیر را در خود حل کرده و سپس شما می‌توانید با استفاده از یک پارچه تمیز یا برس نرم، پوست دست خود را تمیز کنید. در صورتی که هنوز لکه قیر بر روی دست شما باقیمانده با تکرار این روش، می‌توانید آن را کاملا از بین ببرید.

 

پاک کردن قیر از دست
۳. استفاده از روغن های خانگی

برای پاک کردن قیر از دست می‌توانید از هر نوع روغن خوراکی که در منزل دارید، استفاده کنید. مقدار زیادی از روغن مورد نظر را روی لکه قیر و پوست اطراف آن قرار دهید. حدود ۲۰ دقیقه صبر کنید تا روغن عمل کرده و قیر را در خود حل کند. سپس قیر را از روی دست خود پاک کنید و دست خود را با استفاده از یک صابون ملایم، آب و یک پارچه نرم بشویید تا باقیمانده روغن و قیر موجود بر روی دست، از بین برود.

برخی از روغن‌های موجود در خانه که می‌توانید مورد استفاده قرار دهید، عبارتند از:

 

پاک کردن قیر از دست
۴. استفاده از ژل نفت

یک لایه ژل نفت بر روی لکه قیر و پوست اطراف آن قرار دهید و ۵ دقیقه صیر کنید تا ژل نفت عمل کرده و قیر را در خود حل کند. سپس با استفاده از یک دستمال تمیز ژل نفت و قیر را از روی دست خود پاک کرده و محل مورد نظر را با آب گرم و صابون ملایم بشویید. اگر اثری از لکه قیر همچنان باقی مانده، مراحل فوق را مجددا تکرار کنید.

 

پاک کردن قیر از دست

هشدار: استفاده از مواد شیمیایی سمی برای از بین بردن لکه قیر می‌تواند باعث جذب آن توسط پوست شده و برای سلامتی خطرناک باشد. مواد شیمیایی موجود در منزل که باید از مصرف آن برای پاک کردن قیر از دست اجتناب شود، عبارتند از:

 • الکل
 • استون
 • پاک کننده لاک ناخن
 • اتر
 • گازوئیل
 • نفت چراغ
 • آلدئیدها
ترفندهای گرم کردن خانه بدون بخاری

 

پاک کردن قیر از لباس، فرش و دست

 

۱. لایه برداری فیزیکی
حتی پس از پاک کردن قیر از روی پوست ممکن است جای لکه آن بماند. سایش ملایم پوست می تواند در برطرف کردن جای لکه قیر موثر باشد. با یک برس نرم به آرامی بر روی جای لکه بمالید و سپس محل را پاک کنید و با آب گرم بشویید. در صورت لزوم این فرایند را تکرار کنید تا جای لکه به کلی محو شود.

 

پاک کردن قیر از دست
۲. لایه برداری شیمیایی

در صورتی که جای لکه قیر سرسخت است و به راحتی از بین نمی‌رود بهتر است از یک ماده لایه بردار استفاده کنید. ماده لایه بردار را بر روی محل مورد نظر قرار داده و به آرامی بر روی پوست مالش دهید تا جای لکه قیر کاملا از بین برود. برخی از مواد لایه بردار موجود در خانه عبارتند از:

 • جوش شیرین
 • خمیر تهیه شده از ترکیب شکر و روغن زیتون یا روغن نارگیل
 • خمیر تهیه شده از ترکیب نمک و روغن بادام
 • خمیر تهیه شده از ترکیب پودر جو دوسر و عسل

سخن آخر

با ترفندهایی برای پاک کردن قیر از لباس، فرش و دست آشنا شدید، با این حال برخی مواقع ممکن است شما قادر به پاک کردن قیر از دست خود نباشید یا پس از از بین بردن لکه قیر، پوست شما حساس شود. در این حالت بهتر است به پزشک مراجعه کنید، پزشک می تواند لکه قیر را از بین ببرد و درمان مناسبی برای پوست شما تجویز کند. بنابراین اگر قادر به پاک کردن قیر از دست خود نبودید یا هنگام پاک کردن لکه با استفاده از روش های فوق احساس درد داشتید و احتمال آسیب دیدگی پوست دست شما وجود داشت، خطر نکرده و حتما به پزشک مراجعه کنید.

یکی دیگر از لکه‌هایی که پاک کردن آن سخت است و اغلب با آن مواجه می‌شویم، لکه روغن ماشین است. اگر شما هم نمی‌دانید چطور با این لکه سرسخت مبارزه کنیم سری به مطلب آموزش پاک کردن لکه روغن ماشین بزنید. شما چه ترفند‌ها و روش‌های دیگری را برای پاک کردن لکه قیر از لباس، فرش و دست می‌شناسید؟ لطفا راهکار‌های خود را با ما و سایر همراهان گارنو به اشتراک بگذارید.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

<< یک ستاره || از ۱ تا ۵ امتیاز دهید. || پنج ستاره >>

میانگین رتبه / ۵. تعداد رأی:

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ارسال یک پاسخ