علت روشن نشدن شعله اجاق گاز چیست؟

علت روشن نشدن شعله اجاق گاز ممکن است مواردی مثل مسدود شدن سوراخ‌های شعله، نشتی در نقاط حساس اجاق گاز یا خرابی فندک باشد. ابتدا باید علت را بیابید و سپس آن را با راهکار مناسب رفع کنید.

0

گارنو | سرویس خانه داری در هر خانه‌ای برای تهیه غذا نیاز به حرارت و گرمایی است که توسط اجاق گاز تأمین می‌شود. اما اجاق گازها هم مانند هر وسیله خانگی دیگری ممکن است دچار مشکل شوند. اگر شما هم به سراغ اجاق گاز رفتید اما شعله‌های آن روشن نشد، نگران نباشید، ما در سرویس خانه‌داری گارنو قصد داریم علت روشن نشدن شعله اجاق گاز و نحوه بر طرف کردن این مشکل را در این مقاله بررسی کنیم. 

 

علت روشن نشدن شعله اجاق گاز

۱- مسدود شدن سوراخ‌های شعله

یکی از دلایل عمده‌ای که موجب می‌شود تا شعله‌های اجاق گاز شما روشن نشود، ریختن باقی‌مانده غذا روی شعله‌هاست. به خصوص ریختن روغن و چربی می‌تواند موجب مسدود شدن سوراخ‌ها شود. در چنین شرایطی اگر شعله‌ها به هیچ عنوان روشن نشد باید اقدام به نظافت و تمیزکاری شعله‌ها کنید تا مشکل برطرف شود.

 

مسدود شدن سوراخ های شعله

 

برای تمیز کردن شعله بهتر است از یک برس و مواد شوینده طبیعی استفاده کنید. در صورتی که از مواد شوینده شیمیایی استفاده می‌کنید، باید بعد از اتمام کار به خوبی شعله‌ها را تمیز نمایید تا آثار مواد شوینده بر روی شعله‌ها باقی نماند. باقی ماندن مواد شیمیایی می‌تواند موجب مسدودیت شعله‌ها شود.

رفع گرفتگی توالت در خانه با ۶ راهکار موثر

 

۲- نشتی در نقاط حساس اجاق گاز

در صورتی که بعد از تمیزکاری شعله‌ها و سرپوش، مشکل روشن نشدن شعله‌های اجاق گاز همچنان پابرجا بود، باید سراغ بررسی کردن اجزای بالای اجاق گاز بروید. بر روی اجاق گاز قسمت‌هایی هستند که به راحتی جابه‌جا می‌شوند، به همین دلیل ممکن است یک نشتی در این بخش رخ داده باشد. جابه‌جایی می‌تواند در هنگام تمیز کردن رخ دهد و موجب روشن نشدن شعله‌ها گردد. در هنگام جابه‌جایی ممکن است سیم‌های متصل به فندک قطع شده باشد و همین امر باعث می‌شود، جرقه‌ مورد نیاز برای روشن شدن اجاق گاز به وجود نیاید.

 

نشتی در نقاط حساس اجاق گاز

 

برای رفع این مشکل بهتر است در ابتدا دوشاخ اجاق گاز خود را از داخل پریز درآورید. در ادامه باید کلاهکی که مربوط به شعله معیوب است را بردارید. همچنین پایه‌های مهر و موم  شعله را نیز بردارید تا بتوانید سیم‌های متصل به فندک را بررسی کنید. پس از پیدا کردن سیم‌های مشکل‌دار باید اقدام به تعمیر آن‌ها بکنید تا دوباره بتوانید از فندک اجاق برای روشن کردن شعله‌ها استفاده کنید. در ادامه بخش‌هایی از کلاهک را که برداشته‌اید، سرجای خود بگذارید و دوشاخ اجاق را به برق بزنید.

روش صحیح نگهداری نان در منزل و نکات مهم

 

۳- خرابی فندک

در صورت چک کردن موارد قبلی و پیدا نکردن علت روشن نشدن شعله اجاق گاز سری به فندک گاز بزنید. وجود مشکل در این بخش می‌تواند اجاق گاز شما را با مشکلاتی مواجه کند. ساده‌ترین راه برای تشخیص معیوب بودن فندک اجاق گاز این است که محیط آشپزخانه را با خاموش کردن چراغ‌ها تاریک کنیم و پس از آن دستگیره اجاق را بچرخانیم. در صورتی که رنگ جرقه‌های فندک به رنگ زرد یا نارنجی بود، باید فندک را تعویض کنید. رنگ جرقه فندک سالم آبی است.

 

خرابی فندک

 

برای حل مشکل رخ داده باید برق اجاق گاز را قطع کنید، کلاهک شعله را بردارید و پایه را جدا نمایید. برای جدا کردن پایه می‌توانید از پیچ گوشتی کمک بگیرید. از درون فندک سیم‌های متصل به آن که بیرون آمده‌اند را جدا کنید. جدا کردن سیم‌های فندک به علت وجود سیستم ساده اتصال آن‌ها زیاد سخت نیست و شما نیازی به بریدن سیم‌ها نخواهید داشت. شما باید با توجه به مدل اجاق گاز خود اقدام به تهیه فندک مناسب بکنید. پس از آن فندک را به شکلی که از جای خود درآوردید، سرجای خود بگذارید و دیگر ملحقاتی را که باز کردید، در جای خود قرار دهید.

از بین بردن زردی وسایل سفید با راهکارهایی ساده و فوری

 

در آخر

با کشف علت روشن نشدن شعله اجاق گاز می‌توانید با روش‌های گفته شده این مشکل را برطرف کنید. در صورتی که مشکل شما با این روش‌ها حل نشد، باید اقدام به سرویس کامل اجاق گاز نمایید تا عیب مورد نظر مشخص و برطرف شود. بهتر است این کار را به یک تعمیرکار متخصص بسپارید. همچنین خواندن مقاله «تمیز کردن اجاق گاز با روش‌های خلاقانه و فوق العاده!»، « علت روشن نماندن شعله اجاق گاز» و «آموزش روش صحیح تمیز کردن چدن اجاق گاز» را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم و خوشحال می‌شویم اگر شما هم تجربه مشابهی دارید، آن را با ما و سایر کاربران گارنو در میان بگذارید.

 

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

<< یک ستاره || از ۱ تا ۵ امتیاز دهید. || پنج ستاره >>

میانگین رتبه / ۵. تعداد رأی:

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ارسال یک پاسخ