طرز تهیه کتلت لاهیجان

طرز تهیه کتلت لاهیجان , دستور پخت کتلت لاهیجانی

کتلت لاهیجان یکی از انواع کتلت های فوق العاده و خوشمزه است که به عنوان غذای سنتی شهر لاهیجان شناخته شده است، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه کتلت لاهیجان در ادامه با سایت آموزشی گارنو همراه باشید.

مواد لازم برای ۴ نفر
نان بربری ¼ نان بربری
تخم مرغ ۲ عدد
گوشت چرخ کرده ۳۰۰ گرم
سیب زمینی ۱ عدد متوسط
پیاز ۱ عدد
سبوس به مقدار کافی
نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار کافی
پودر دارچین و پودر آویشن به مقدار کافی

طرز تهیه کتلت لاهیجان

مرحله اول

برای تهیه کتلت لاهیجان خوشمزه در ابتدای کار سیب زمینی را شسته و درون یک قابلمه کوچک قرار می دهیم، سپس به اندازه ای که روی سیب زمینی را بگیرد، به قابلمه آب اضافه کرده و روی حرارت زیاد قرار می دهیم.

مرحله دوم

حالا اجازه می دهیم سیب زمینی درون آب جوش بماند تا کاملا پخته و نرم شود. در ادامه نان بربری را درون یک ظرف مناسب گذاشته و به اندازه ای که روی آنرا بگیرد آب اضافه کرده و اجازه می دهیم نان بربری خیس بخورد.

مرحله سوم

زمانی که سیب زمینی پخته و نرم شد، قابلمه را از روی حرارت برداشته و پوست سیب زمینی را جدا می کنیم. در ادامه سیب زمینی را درون یک کاسه مناسب رنده می کنیم، سپس گوشت چرخ کرده را به کاسه می افزاییم.

مرحله چهارم

حالا پیاز را با دندانه های ریز رنده، رنده می کنیم، سپس به همراه مقداری نمک، فلفل سیاه، زردچوبه، پودر دارچین و پودر آویشن به کاسه اضافه می کنیم. در ادامه تخم مرغ ها را به تابه افزوده و به خوبی ورز می دهیم تا مواد ترکیب شوند.

مرحله پنجم

حالا روی کاسه را با سلفون می پوشانیم، سپس اجازه می دهیم به مدت ۱ ساعت درون یخچال بماند تا مزه ها با هم ترکیب شوند. پس از گذشت این زمان سبوس را درون یک ظرف مناسب ریخته و مایه کتلت را از یخچال خارج می کنیم.

مرحله ششم

در ادامه به اندازه یک نارنگی کوچک از مایه کتلت جدا کرده و در دست به فرم دلخواه شکل می دهیم، سپس درون سبوس می غلطانیم. حالا یک تابه مناسب روی حرارت ملایم گذاشته و مقداری روغن مایع به تابه اضافه می کنیم.

مرحله هفتم

زمانی که روغن به خوبی گرم شد، کتلت ها را درون تابه می چینیم، سپس دو طرف شان را کاملا سرخ می کنیم. پس از اینکه کتلت ها سرخ شدند، آنها را از تابه خارج کرده و روی دستمال مخصوص روغن گیری قرار می دهیم.

مرحله هشتم

زمانی که روغن اضافی کتلت ها خارج شد، آنها را درون ظرف مورد نظرمان قرار می دهیم. در نهایت کتلت های لاهیجان را به همراه نان تازه، گوجه فرنگی، زیتون پروده و پیاز جعفری سرو می کنیم. نوش جان.