طرز تهیه شامی بابلی با نخود طرز تهیه شامی بابلی با لپه طرز تهیه شامی بابلی با گوشت چرخ کرده طرز تهیه شامی بابلی بدون گوشت طرز تهیه شامی بابلی دونفره طرز تهیه شامی بابلی با سویا شامی بابلی نی نی سایت آموزش تصویری شامی بابلی

شامی بابلی یکی از انواع دستورهای پخت شامی کباب است که اصالت آن متعلق به شهر بابل می باشد، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه شامی بابلی با گوشت چرخ کرده در ادامه با گارنو همراه باشید.

مواد لازم برای ۲ نفر
گوشت چرخ کرده ۲۵۰ گرم
لپه ½ پیمانه
سیب زمینی ۲ عدد متوسط
سیر ۲ حبه
تخم مرغ ۲ تا ۳ عدد
سبزی مخصوص شامی ۱ پیمانه
نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی
زردچوبه و روغن به مقدار کافی

طرز تهیه شامی بابلی با گوشت چرخ کرده

مرحله اول

برای تهیه شامی بابلی با گوشت چرخ کرده ابتدا لپه را درون یک کاسه می ریزیم و تا سطح روی لپه ها آب اضافه می کنیم، سپس اجازه می دهیم به مدت حداقل ۶ ساعت خیس بخورند تا نفخ لپه ها به طور کامل گرفته شود.

مرحله دوم

توجه داشته باشید که در صورت تمایل می توانیم به جای استفاده از لپه از نخود نیز برای تهیه این غذا استفاده کنیم. البته باید نخودها را بخیسانیم و پوست اضافی شان را جدا کنیم که دردسر بیشتری نسبت به لپه دارد.

مرحله سوم

پس از اینکه لپه به خوبی خیس خورد، آنرا می شوییم و آبکشی می کنیم، سپس به همراه ۲ لیوان آب درون یک قابلمه مناسب می ریزیم. در ادامه قابلمه را روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا آب سریعتر به نقطه جوش برسد.

مرحله چهارم

رمانی که آب شروع به جوشیدن کرد، کف های روی سطح آب را با یک قاشق می گیریم و دور می ریزیم. در ادامه درب قابلمه را می گذاریم، سپس حرارت را کمتر می کنیم و اجازه می دهیم لپه ها به مدت ۱ ساعت بپزند.

مرحله پنجم

پس از گذشت ۳۰ دقیقه سیب زمینی ها را پوست گرفته و به صورت ۴ قاچ خرد می کنیم، سپس به قابلمه اضافه می کنیم. پس از اینکه سیب زمینی و لپه نرم شدند، آنها را قابلمه خارج کرده و با بلندر یا مخلوط کن پوره می کنیم.

مرحله ششم

اگر بلندر یا مخلوط کن در دسترس نداشتیم مواد را با گوشتکوب له می کنیم. حالا پوره لپه و سیب زمینی را داخل یک کاسه مناسب می ریزیم. در ادامه پیاز را با رنده متوسط رنده می کنیم، سپس آب اضافی آنرا می گیریم.

مرحله هفتم

در این مرحله پیاز رنده شده را به همراه گوشت چرخ کرده به کاسه حاوی لپه و سیب زمینی اضافه می کنیم. در ادامه سبزی معطر و سیر را به صورت ریز خرد می کنیم، سپس به همراه مقداری نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به کاسه می افزاییم.

مرحله هشتم

حالا مواد را هم مخلوط می کنیم تا یکدست شوند، سپس تخم مرغ ها را یکی یکی اضافه کرده و با دیگر مواد مخلوط می کنیم. در ادامه یک تابه مناسب روی حرارت قرار می دهیم، سپس مقداری روغن اضافه کرده و صبر می کنیم تا داغ شود.

مرحله نهم

در این مرحله به اندازه یک نارنگی از مایه شامی بر میداریم و آنرا شبیه به کتلت گوشت در دستانمان شکل می دهیم، سپس با انگشت وسط آنرا سوراخ می کنیم. در ادامه شامی را در روغن داغ می اندازیم تا سرخ شود.

مرحله دهم

پس از اینکه یک سمت شامی ها سرخ شد، آنها را بر می گردانیم تا سمت دیگرشان نیز سرخ شود. در پایان شامی ها را روی دستمال حوله ای قرار می دهیم تا روغن اضافی شان گرفته شود، سپس به همراه نان یا برنج سرو می کنیم.

نکات طرز تهیه شامی بابلی

سبزی معطر شامی بابلی

سبزی شامی بابلی فقط در شهرهای شمالی پیدا می شود و در شهرهای دیگر می توانیم از سبزی های رایج دیگر استفاده کنیم. این سبزی در اصل شامل جعفری، تره، گشنیز، چوچاق، اناریجه، پونه، سرسم، شنبلیله، نعنا و برگ سیر می باشد.