طرز تهیه دلمه برگ مو تبریزی شیرین , دلمه برگ مو کردی ملس , دلمه برگ مو ترکیه برای 4 نفر

دلمه برگ مو یکی از دلمه های بسیار محبوب در میان ایرانیان است که با مواد متنوعی درست می شود، برای مشاهده این آموزش طرز تهیه دلمه برگ مو تبریزی در ادامه با گارنو همراه باشید.

مواد لازم برای ۴ نفر
برنج ۲ پیمانه (۲۶۰ گرم)
لپه ½ پیمانه (۷۵ گرم)
گوشت چرخ کرده ۲۵۰ گرم
سبزی دلمه ۴۰۰ گرم
برگ مو به تعداد کافی
گوجه خشک شده ۱۰۰ گرم
پیاز ۱ عدد متوسط
نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی
روغن و فلفل قرمز به مقدار کافی

دستور پخت دلمه برگ مو

مرحله اول

ابتدا برنج را می خیسانیم و لپه را به همراه یک لیوان آب و کمی نمک داخل یک قابلمه کوچک می ریزیم تا نیم پز شود. در همین حین داخل یک قابلمه مناسب مقداری آب می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا آب جوش بیاید.

مرحله دوم

برگ های مو را داخل قابلمه آب جوش قرار می دهیم تا رنگشان زرد شود و به خوبی نرم شوند، سپس از آب جوش خارج می کنیم و کنار می گذاریم. در ادامه پیاز را به صورت نگینی خرد می کنیم و به همراه کمی روغن در یک تابه مناسب تفت می دهیم.

مرحله سوم

پس از اینکه پیاز سبک شد کمی زردچوبه اضافه می کنیم و پس از یک دقیقه تفت دادن گوشت چرخ کرده را به تابه اضافه می کنیم. گوشت را به خوبی تفت می دهیم تا رنگش تغییر کند سسپ رب گوجه فرنگی را به همراه نمک، فلفل سیاه و فلفل قرمز اضافه می کنیم.

مرحله چهارم

رب گوجه فرنگی را کمی تفت می دهیم تا طعم خامی اش گرفته شود، سپس سبزی دلمه را که از قبل خرد کرده ایم اضافه می کنیم و کمی تفت می دهیم تا مواد یکدست شوند. در ادامه برنج و لپه نیم پز شده را نیز اضافه می کنیم.

مرحله پنجم

مواد دلمه را به خوبی مخلوط می کنیم تا یکدست شوند. حالا داخل برگ های مو از مواد می ریزیم و به صورت لوله ای یا بقچه ای به سلیقه خود می پیچیم و دلمه ها را به ترتیب کنار هم داخل یک قابلمه مناسب می چینیم.

مرحله ششم

حالا مقداری آب و روغن داخل قابلمه می ریزیم و قابلمه را روی حرارت قرار می دهیم تا آب جوش بیاید. در ادامه درب قابلمه را می گذاریم و به مدت یک ساعت و نیم اجازه می دهیم دلمه ها بپزند. برای طعم بهتر دلمه ها می توانید کمی شکر و سرکه هم مخلوط کنید و به دلمه ها اضافه کنید.