طرز تهیه جوجه ترش با سس اناری سبزی مخصوص جوجه ترش جوجه کباب ترش سوران طرز تهیه جوجه کباب فسنجانی جوجه ترش بهونه جوجه ترش کاله خورش جوجه ترش

جوجه ترش یکی از انواع غذاهای خوشمزه و پرطرفدار ایرانی است که اصالتش متعلق به استان گیلان است، برای مشاهده این آموزش آشپزی در ادامه با گارنو همراه باشید.

مواد لازم برای ۴ نفر
فیله مرغ ۶۰۰ گرم
گردو ۱۰۰ گرم
رب انار ۱ قاشق غذاخوری
زعفران دم کرده ۲ قاشق غذاخوری
سبزی معطر شمالی ۱ قاشق غذاخوری
پیاز ۱ عدد بزرگ
آب لیمو ترش ۱ قاشق غذاخوری
روغن زیتون ۱ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی

دستور تهیه جوجه ترش

مرحله اول

ابتدا فیله های مرغ را مانند جوجه کباب برش می زنیم و داخل یک کاسه مناسب می ریزیم. در ادامه گردوی سابیده شده را به همراه رب انار، زعفران دم کرده، آب لیمو ترش، روغن زیتون ، مقداری نمک و فلفل سیاه و سبزی معطر خرد شده به کاسه حاوی فیله های مرغ اضافه می کنیم.

مرحله دوم

حالا مواد را خوب مخلوط می کنیم تا گوشت مرغ طعم دار شود. سپس روی ظرف را سلفون می کشیم و به مدت حداقل ۲ ساعت در یخچال قرار می دهیم تا فیله های مرغ طعم دار شود. پس از اینکه فیله ها طعم دار  شد، آنها را از یخچال خارج می کنیم.

مرحله سوم

اگر بخواهیم جوجه ترش را به صورت ذغالی درست کنیم، فیله ها را به سیخ می کشیم و پس از اماده ذغال روی منقل می چینیم و اصلا باد نمیزنیم چون جوجه ترش خیلی حساس است و باید با حرارت بسیار ملایم کباب شود.

مرحله چهارم

اگر زیادی باد بزنیم مغز جوجه ها نمی پزد و روی ان می سوزد. در روش دیگر فیله ها را داخل سیخ چوبی می زنیم، سپس یک تابه تفلون یا چدن را با روغن کمی چرب می کنیم و جوجه ها را با حرارت بسیار ملایم سرخ می کنیم.

مرحله پنجم

در اخر جوجه ها را به همراه برنج کته شده سرو می کنیم. اگر سبزیجات معطر شمالی مثل چوچاق و خالواش نداشتید می توانید سبزیجات معطر دیگری مثل ریحانف جعفریف گشنیز و پونه را جایگزین کنید تا جوجه ترش عطر سبزیجات را داشته باشد.