طرز تهیه آش عدس ترش

طرز تهیه آش عدس ترش , دستور پخت آش عدس ترش

آش عدس ترش یکی از انواع آش های خوشمزه و سبک است که مناسب برای پذیرایی عصرانه در روزهای بلند تابستان می باشد، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه آش عدس ترش در ادامه با سایت آموزشی گارنو همراه باشید.

مواد لازم برای ۴ نفر
برنج نیم دانه ۱ پیمانه
عدس ۱ پیمانه
گشنیز تازه ۴ پیمانه
اسفناج ۵۰۰ گرم
تره ½ پیمانه
پیاز ۲ عدد بزرگ
سیر ۴ حبه بزرگ
آبغوره ۱ پیمانه
نعنا خشک ۱ قاشق غذاخوری
باقالی تازه ۱ پیمانه
آب قلم به مقدار کافی
نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی
زردچوبه و پودر تخم گشنیز به مقدار کافی

طرز تهیه آش عدس ترش

مرحله اول

برای تهیه آش عدس ترش خوشمزه در ابتدای کار پیاز را به صورت خلالی نازک خرد کرده و یک تابه مناسب روی حرارت ملایم قرار می دهیم. در ادامه مقداری روغن مایع به تابه اضافه کرده تا به خوبی گرم شود.

مرحله دوم

حالا پیاز را به تابه اضافه کرده و تفت می دهیم تا سبک و شیشه‌ ای شود، سپس مقداری نمک، فلفل سیاه و زردچوبه افزوده و به تفت دادن ادامه می دهیم تا پیاز سرخ شود. در ادامه سیر را به صورت ریز رنده می کنیم.

مرحله سوم

در ادامه سیر رنده شده را به تابه اضافه کرده و به مدت یک دقیقه تفت می دهیم تا عطر آن آزاد شود. حالا نعنا خشک به تابه اضافه می کنیم و پس از کمی تفت دادن تابه را از روی حرارت کنار می گذاریم.

مرحله چهارم

در این مرحله آب قلم را به همراه برنج شسته شده درون یک قابلمه مناسب ریخته و آنرا روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا جوش بیاید. زمانی که آب قلم جوش آمد عدس را شسته و به قابلمه اضافه می کنیم.

مرحله پنجم

حالا اجازه می دهیم عدس به مدت ۳۰ دقیقه درون آب قلم بجوشد تا کاملا پخته و نرم شود. در ادامه اسفناج را به همراه تره، گشنیز و باقالی شسته، سپس درون آبکش می ریزیم تا آب اضافی شان خارج شود.

مرحله ششم

پس از گذشت این زمان مخلوط پیاز داغ و سیر را به قابلمه اضافه کرده و اجازه می دهیم مجددا به مدت ۳۰ دقیقه دیگر بجوشد. پس از گذشت ۳۰ دقیقه اسفناج، تره و گشنیز را به صورت دلخواه خرد کرده و به همراه باقالی به قابلمه می افزاییم.

مرحله هفتم

حالا حرارت را روی کمترین شعله گذاشته و اجازه می دهیم آش بجوشد تا کاملا پخته و جا بیفتد. اواخر پخت آش آبغوره را به قابلمه اضافه کرده و پس از چند دقیقه آش را به همراه نعنا داغ و سیر داغ سرو می کنیم. نوش جان.