هرآنچه لازم است از تامپون، پدها، و فنجان های قاعدگی بدانید

تامپون ، پد و فنجان قاعدگی یا همان پریودی از محصولات بهداشتی زنانه هستند که اگر طبق اصول بهداشتی استفاده شوند هیچ آسیبی به زنان وارد نمی کنند.

0

چگونه می توان از تامپون، پدها، و فنجان های قاعدگی و پریودی استفاده کرد؟ 

پدها، تامپون ها، و فنجان ها – گاهی “محصولات بهداشتی زنانه” نامیده می شوند برای جذب یا جمع کردن خون و بافت که از واژن شما در طول دوره بیرون می آید، هستند. در پاسخ به درخواست شما کاربران از بخش سلامت گارنو تصمیم گرفتیم توضیحاتی کامل درمورد تامپون، پدها و فنجان های قاعدگی و روش صحیح استفاده از آنها داشته باشیم.

تامپون ، پدها و فنجان های پریودی و قاعدگی چه هستند؟ 

پدها، و فنجان ها به شما اجازه می دهند در طول دوره پریودی خود به زندگی طبیعی تان ادامه دهید، بدون اینکه لباس هایتان را کثیف کنید.تامپون ها و فنجان ها داخل واژن می روند، و پدها روی لباس زیر استفاده می شوند. 

پدها (که برخی اوقات پدهای بهداشتی نامیده می شوند) بخش های محدودی هستند که به لباس زیر شما می چسبند.بعضی از آن ها بال دار یا بدون بال هستند ،که در کناره های لباس زیر تان جمع می شوند تا در برابر کثیفی و لکه ها شما را محافظت کنند. 

برخی پدها از مواد یک بار مصرف ساخته شده اند شما یک بار از آن ها استفاده می کنید و آن ها را دور می اندازید.بعضی پدهای دیگر از پارچه ساخته شده اند و می توانند شسته شوند و دوباره استفاده شوند. 

تامپون ها، توپی کوچک از پنبه هستند که در واژن قرار می گیرند و خون قاعدگی را جذب می کنند.بعضی از تامپون ها با یک اپلیکاتور هستند که به شما در اعمال آنها کمک می کند.

تامپون ها یک رشته متصل دارند، بنابراین می توانید به راحتی آن ها را بیرون بکشید.فنجان ها مانند توپ های کوچک یا کاسه هستند، و از لاستیک، سیلیکون، یا پلاستیک نرم ساخته شده اند.

شما فنجان را در واژن خود می گذارید و خون قاعدگی را جمع می کنند.اکثر فنجان ها قابل استفاده مجدد هستند شما فقط زمانی که نیاز دارید آن را بشویید و دوباره استفاده کنید.

فنجان های دیگر یک بار مصرف هستند بعد از یک بار استفاده باید آن را دور بیندازید.تامپون ها و فنجان ها گیر نمی کنند، در درون شما جذب بدن نمی شوند، یا به قسمت دیگری از بدن حرکت نمی کنند.

ماهیچه ها در واژن، آن ها را در جای خود نگه می دارند (بدون اینکه شما بدانید!)، و آن ها در داخل بدن شما می مانند تا زمانی که بیرون بیاوریدشان.اکثر بانوان وقتی در نقطه مناسب هستند، نمی توانند تامپون ها یا فنجان ها را احساس کنند.

شما می توانید تامپون ها و فنجان ها را در استخر و در طول تمام انواع ورزش ها و فعالیت ها استفاده کنید.

پد قاعدگی

چه نوع حفاظتی از دوره پریودی یا قاعدگی برای من مناسب است؟ 

این کاملاً به شما بستگی دارد پس چنانچه بخش سلامت گارنو اشاره کرده است به سبک زندگی خود فکر کنید و آن به بهترین وجه متناسب با نیازهای شما خواهد بود. 

همچنین می توانید محصولات مختلف را امتحان کنید و یا از یکی از دوستان یا اعضای خانواده بپرسید که چه چیزی برای آن ها چه کاری می کند. 

تمام علل و علائم خطرناک همراه با خونریزی بعد از رابطه زناشویی

متداول است که از چیزهای مختلفی در زمان های مختلف در طول دوره خود استفاده کنید.برای مثال، ممکن است کسی در طول روز از تامپون استفاده کند و در شب پد بگذارد. 

شما همچنین می توانید یک پد یا پتیلینر (یک لایه نازک) را در حالی که از یک فنجان یا تامپون استفاده می کنید، برای حفاظت پشتیبان در صورت نشت استفاده کنید. 

بعضی از افراد فکر می کنند که یک فنجان یا یک تامپون درون واژن شما راحت تر است، چون از مسیر خارج می شود و شما معمولاً نمی توانید آن را احساس کنید. 

برخی دیگر احساس می کنند که پدها، احساس راحتی بیشتری نسبت به تامپون یا فنجان برایشان دارند، و یا پد را ترجیح می دهند ، زیرا نمی خواهند یک شی را در واژن خود قرار دهند. 

اما نمی توانید یک پد را در آب بپوشید و آن ها می توانند از محل خارج شوند و یا در طی برخی فعالیت ها احساس ناراحتی کنید. 

بنابراین وقتی در طی دوره پریودی خود شنا یا ورزش می کنید از یک فنجان یا تامپون استفاده کنید.بسیاری از بانوان، از محصولاتی استفاده می کنند که یکبار مصرف هستند، مانند تامپون ها و پدها.در فروشگاه ها نیز پیدا کردن آن ها آسان تر است. 

برخی دیگر حفاظت مجدد، مانند فنجان ها یا پدهای پارچه ای را انتخاب می کنند، چون آن ها می توانند پولشان را پس انداز کنند و برای محیط زیست هم بهتر هستند. 

از تامپون ها یا پدهای عطری ، دئودورانت های واژینال، یا شستشو دهنده ها استفاده نکنید، آن ها ممکن است که منجر به سوزش و یا عفونت شوند. 

برخی از بانوان در مورد بوی خود در زمان پریودیشان نگران هستند، اما هیچ کس نمی تواند بفهمد که شما پریود هستید، اگر فقط دقت کنید که پد، تامپون یا فنجان خود را عوض کنید.

چگونه می توان از پدها استفاده کرد؟

پدها در اندازه های مختلفی هستند – آن ها می توانند به دلیل خونریزی زیاد (تنبلینرها), متوسط, یا ضخیم برای خونریزی سنگین تر ضخیم یا سوپر باشند.

شما می توانید هر کدام که برایتان راحت تر است را استفاده کنید. 

با استفاده از نوار چسبنده در پشتشان، یک پد را در لباس زیر خود نگه دارید.

برخی از پدهای قابل استفاده مجدد با چفت و یا الاستیک در لباس زیر نگه داشته می شوند. 

پدهای خود را هر چند ساعت یک بار تعویض کنید، یا زمانی که آغشته به خون شد تعویض را انجام دهید. 

پدهای استفاده شده را در کاغذ بسته بندی و یا کاغذ توالت بپیچانید و در سطل زباله بیندازید.

انداختن آنها در چاه توالت می تواند آن را مسدود کند.

نوار بهداشتی

چگونه می توان از تامپون ها استفاده کرد؟

تامپون ها در اندازه های مختلف (قدرت های جذب)، مثل سبک، معمولی و فوق جاذب هستند.بهتر است از سبک ترین چیزی استفاده کنید که چند ساعت برایتان طول می کشد.

بعضی از تامپون ها با اپلیکاتور هستند- وسیله ای کوچک ساخته شده از مقوا یا پلاستیک که به شما کمک می کنند تامپون را در واژن خود قرار دهید و بعضی از تامپون ها اپلیکاتور ندارند، پس شما فقط با انگشت باید آنها را جا دهید.  

پرده بکارت بسته (بدون منفذ) چیست؟

دستان خود را بشویید و در موقعیت راحتی قرار بگیرید. شما می توانید چمباتمه بزنید، یک پا را بلند کنید و یا روی زانوهای خود مانند توالت بنشینید.تامپون را به واژن خود با استفاده از اپلیکاتور یا انگشت خود فشار دهید، بسته به این که چه نوع تامپونی دارید. 

وارد کردن یک تامپون در واژن کار راحتی است، اگر آرام باشید.استفاده از تامپون با اپلیکاتور گرد ممکن است آسان تر هم باشد.همچنین می توانید کمی روغن و روان کننده را روی نوک انگشت یا اپلیکاتور بزنید. 

اگر شما دچار مشکل شده اید از کسی که به او اعتماد دارید سوال بپرسید (مثل مادر، خواهر یا شخص دیگری که به او اعتماد دارید) تا به شما نشان دهد چگونه می توانید تامپون را وارد واژن خود کنید. 

پوشش را دور بریزید و اپلیکاتور را در زباله دان بیندازید – آن ها را در چاه توالت نیندازید.بهتر است تامپون خود را هر ۴ تا ۸ ساعت تعویض کنید.به مدت بیش از ۸ ساعت استفاده نکنید.

می توانید یک شب کامل آن را بگذارید، اما قبل از خواب آن را بگذارید و به محض بیدار شدن در صبح آن را عوض کنید. 

تامپون ها یک رشته در یک طرفشان دارند که از واژن شما جدا می شود.شما با کشیدن نخ به آرامی تامپون را بیرون بیاورید.راحت تر این است زمانی که از جذب حداکثر مقدار جریان زمان خیس است، تامپون را بیرون بیاورید. 

تامپون را در کاغذش یا دستمال توالت بپیچانید و در زباله دان بیندازید آن ها را در چاه توالت نیندازید. 

اگر تامپون برای مدت طولانی در واژن شما بماند, می تواند باعث بروز یک بیماری به نام سندرم شوک سمی (TSS) شود. TSS واقعاً نادر اما خطرناک است.

اگر از تامپون استفاده می کنید و استفراغ, تب بالا, اسهال, درد عضلانی, گلو درد, سرگیجه, ضعف یا خستگی, و خارش پوست آفتاب سوختگی دارید, تامپون را بیرون بیاورید و سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید. 

برای کمک به پیش گیری از TSS, از پایین ترین سطح جاذب تامپون استفاده کنید.

قرار دادن تامپون معمولاً آسیب به شما نمی رساند، اما ممکن است در ابتدا کمی تمرین لازم باشد.انواع مختلفی را امتحان کنید تا زمانی که بفهمید کدام را دوست دارید و برای شما راحت تر خواهد بود. 

اگر قرار دادن تامپون برایتان بسیار دردناک است، با پزشک یا پرستار در مورد آن صحبت کنید.شما ممکن است یک مشکل پزشکی داشته باشید، یا ممکن است این باشد که پرده بکارت شما دهانه را واژن را پوشانده باشد.در هر صورت، یک پزشک یا پرستار می تواند به شما کمک کند بفهمید که چرا باعث درد می شود.

تامپون برای مجردها

چگونه می توان از فنجان های قاعدگی یا پریودی استفاده کرد؟

انواع مختلفی از فنجان ها وجود دارد و همه آن ها با دستور مرحله ای و عکس خاص همراه هستند.این فنجان ها ممکن است به ظاهر بزرگ باشد، اما اکثر مردم وقتی از آن استفاده می کنند نمی توانند آن را حس کنند. 

بیماری آندومتریوز موجب نازایی می شود

دستان خود را بشویید و در موقعیت راحتی قرار بگیرید. شما می توانید چمباتمه بزنید، یک پایتان را بلند کنید و یا روی زانوهای خود در توالت بنشینید.فنجان را به داخل واژن فشار دهید و یا آن را تا کنید با انگشتان خود وارد واژنتان کنید. 

قرار دادن یک فنجان در واژن شما در صورتی که ریلکس باشید، راحت تر است.اگر شما دچار مشکل شدید، از کسی که به او اعتماد دارید، سوال بپرسید (مانند مادر، خواهر یا شخص دیگری که به شما اعتماد دارید) تا به شما نشان دهد چگونه می توانید آن را در واژن خود قرار دهید.

بعضی از فنجان ها نیاز دارند که در واژن، نزدیک دهانه رحم قرار داده شوند.بقیه در قسمت پایین واژن می نشیند.اگر فنجان شما راحت نیست و یا در مکان اشتباهی است، آن را بیرون بیاورید و دوباره امتحان کنید. 

شما به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت می توانید از آن استفاده کنید، یا تا زمانی که پر شود.بعضی از فنجان های قاعدگی یک ساقه کوتاه دارند که شما می توانید آن را بیرون بکشید.بقیه را با قلاب کردن انگشت به دور لبه اش و با فشارمی توان بیرون کشید. 

اکثر فنجان ها قابل استفاده مجدد هستند:

آن را در توالت، سینک، یا حمام خالی کنید، و قبل از استفاده مجدد آن را بشورید.اگر در جایی هستید که نمی توانید فنجان خود را بشویید، فقط آن را خالی کنید و کنار بگذاریدش.زمانی که در حمام خصوصی یا در منزل هستید، می توانید آن را بشویید.

همیشه از دستورالعمل های تمیز کردن و انبار کردن که با فنجان شما می آید، پیروی کنید.

فنجان قاعدگی

فنجان های یک بار مصرف:

شما آن ها را بعد از یک استفاده یا یک دوره زمانی دور می اندازید.این فنجان ها را در بسته بندی یا کاغذ توالت بپیچانید و دور بیندازید – آن ها را از دستشویی خارج نکنید یعنی در سطل زباله ای به جز سطل مخصوص توالت نیاندازید.

استفاده از فنجان نباید به شما آسیب برساند، اما ممکن است در ابتدا کمی تمرین لازم باشد.حتی ممکن است مدتی طول بکشد تا زمانی که احساس کنید که راحت هستید. 

شما می توانید یک پد را به عنوان یک پشتیبان برای چکه کردن فنجان خود استفاده کنید، اما نمی توانید یک فنجان و یک تاپون را هم زمان اعمال کنید. 

اگر قرار دادن یک فنجان خیلی دردآور است، با دکتر یا پرستار در مورد آن صحبت کنید.شما ممکن است یک مشکل پزشکی داشته باشید، یا ممکن است این باشد که پرده بکارتتان دهانه رحم شما را پوشانده باشد. 

در هر صورت، دکتر یا پرستار می تواند به شما کمک کند، که بفهمید چرا باعث درد می شود. 

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

<< یک ستاره || از ۱ تا ۵ امتیاز دهید. || پنج ستاره >>

میانگین رتبه / ۵. تعداد رأی:

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ارسال یک پاسخ