مصلح خربزه برای افراد گرم مزاج و سرد مزاج چیست؟

خربزه طبع گرم و تری دارد و زیاده روی در مصرف آن در افراد گرم مزاج باعث خارش گلو و یا حتی سردرد می‌شود، مصرف مصلح خربزه طبع آن را متعادل کرده و عوارض آن را کاهش می‌دهد. بعنوان مصلح خربزه برای گرم مزاجان و برای سردمزاجان متفاوت است.

0
مصلح خربزه در طب سنتی برای افراد گرم مزاج و سرد مزاج
گارنو |
سرویس سلامت –
خربزه یکی از پرخاصیت‌ترین میوه‌های تابستانی است، که مصرف آن در برخی افراد به ویژه افراد گرم مزاج باعث خارش و التهاب گلو و یا حتی سردرد می‌شود. مصرف خربزه به همراه مصلح می‌تواند این مشکل را تا حدودی برطرف کند. برای آشنایی با مصلح خربزه و چند راهکار ساده برای از بین بردن التهاب گلو بعد از مصرف خربزه با ما همراه باشید.


در این مطلب می‌خوانید:

طبع خربزه گرم است یا سرد؟

طبع خربزه گرم و‌تر است، هرچه شیرینی خربزه بیشتر باشد، میزان گرمی آن هم بیشتر است. مصرف مواد غذایی با طبع گرم و‌ تر باعث افزایش گرما و رطوبت بدن می‌شود.

مصلح خربزه برای افراد گرم مزاج و سرد مزاج چیست؟

در طب سنتی برای هر غذا چند مصلح معرفی می‌شود که مصلح مناسب برای شما به نوع مزاج‌تان بستگی دارد. خربزه هم از این قاعده مستثنی نیست و مصلح آن برای گرم مزاجان و سردمزاجان متفاوت است:

 

مصلح خربزه برای گرم مزاجان: خربزه طبع گرمی دارد، بنابراین گرمای بدن را افزایش می‌دهد و صفرا زا است؛ بنابراین اگر افراد گرم مزاج در مصرف این میوه زیاده روی کنند، دچار خارش گلو، سوزش دهان و یا حتی سردرد می‌شوند.

برای کاهش این عوارض باید این افراد بعد از خوردن خربزه مقداری سرکه بنوشند و یا مقداری سرکه رقیق شده را غرغره کنند. همچنین خوردن انار ترش هم می‌تواند عوارض خربزه را کاهش دهد. طبع سرکه و طبع انار ترش سرد است و طبع خربزه را به تعادل می‌رسانند.

 

مصلح خربزه برای افراد سرد مزاج: در طب سنتی گلاب به عنوان مصلح خربزه برای سرد مزاجان معرفی می‌شود.

 

 

خربزه

پیشگیری از التهاب و خارش گلو بعد از مصرف خربزه با چند راهکار ساده

بسیاری از افراد بعد از خوردن خربزه دچار خارش گلو می‌شوند، اگر شما هم دچار این مشکل می‌شوید، می‌توانید یکی از راه‌های زیر را امتحان کنید:

  • قبل از مصرف خربزه، مقداری آویشن را در آب جوش بریزید و با آن جوشانده درست کنید، سپس این جوشانده را غرغره کنید. اضافه کردن مقداری عسل، آبلیموترش و یا لیمو عمانی خاصیت این جوشانده را بیشتر می‌کند.
  • قسمت رویه داخلی خربزه اگرچه طعم شیرین دلچسبی دارد، اما معمولا باعث التهاب گلو و سرفه می‌شود، قبل از مصرف خربزه این قسمت را جدا کنید و دور بریزید.
  • تمام مواد غذایی که شیرینی طبیعی دارند، طبع‌شان گرم است. مصرف همزمان خربزه با سایر شیرینی ها، گرمی بدن را به شدت بالا می‌برد و عوارض آن را افزایش می‌دهد؛ بنابراین اگر طبع گرمی دارد و یا بعد از مصرف خربزه دچار مشکل می‌شوید، بهتر است قبل از خوردن این میوه از مصرف سایر شیرینی‌ها صرف نظر کنید.
  • اگر به هیچ یک از توصیه‌های بالا عمل نکردید و بعد از مصرف خربزه دچار التهاب و خارش گلو شدید، لعاب به دانه را امتحان کنید. یک قاشق مربا خوری دانه به را داخل یک لیوان آب جوش بریزید و ۲ ساعت صبر کنید تا دم بکشد، سپس آن را بنوشید.
خواص روغن دارچین و طرز تهیه روغن دارچین

چرا مصرف خربزه با عسل و پنیر ممنوع است؟

اگرچه تحقیقات کافی در زمینه عوارض مصرف خربزه و عسل و یا خربزه و پنیر وجودندارد، اما در طب سنتی گفته می‌شود، مصرف پنیر و یا عسل همراه با خربزه باعث انسداد مجاری بدن می‌شود و ممکن است فرد بعد از مصرف همزمان این دو ماده غذایی، دچار دل درد شدید شود.

همه چیز درباره خواص گیاه بومادران

مصرف خربزه به چه افرادی توصیه نمی شود؟ 

خربزه صفرا زا ست، رطوبت معده را افزایش می‌دهد و در بسیاری از افراد باعث ایجاد خارش گلو التهاب می‌شود، بنابراین علاوه بر گرم مزاجان افراد تب دار، افراد با معده مرطوب و افرادی که دچار سرماخوردگی شده اند، بهتر است از مصرف این میوه صرف نظر کنند.

همچنین خربزه آلرژی زا است و در برخی افراد باعث بروز حساسیت می‌شود. اگر با وجود مصرف خربزه در کنار مصلح باز هم دچار مشکل شدید، از مصرف آن صرف نظر کنید.

خواص خارشتر (درمان سنگ کلیه تا مهار ایدز با گیاه خارشتر)

 

فرد سرماخورده
بهترین و بدترین زمان مصرف خربزه چه موقع است؟

بدترین زمان برای مصرف خربزه صبح ناشتا و یا بلافاصله بعد از خوردن غذاست؛ و بهترین زمان مصرف آن بین دو وعده غذاست. همچنین بهتر است بعد از خوردن خربزه آب ننوشید تا دچار مشکل نشوید.

سخن آخر

اطلاع از مزاج به شما کمک می‌کند تا مواد غذایی را متناسب با مزاجتان انتخاب کنید و در صورت نیاز آن را به همراه مصلح مصرف کنید تا بعد از خوردن آن دچار مشکلاتی مانند سردرد، خارش بدن، جوش و یا حتی نفخ نشوید. اگر نوع مزاجتان را نمی‌دانید پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به مطلب «۸ گام برای شناسایی مزاج و تشخیص سردی و گرمی بدن» در گارنو بیندازید.
نظر شما چیست؟ شما چه راهکاری برای از بین بردن خارش و التهاب گلو بعد از مصرف خربزه پیشنهاد می‌کنید؟ آیا از دیگر مصلحات خربزه اطلاع دارید؟ در صورت تمایل می‌توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در بخش ارسال نظر با ما و همراهان گارنو در میان بگذارید.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

<< یک ستاره || از ۱ تا ۵ امتیاز دهید. || پنج ستاره >>

میانگین رتبه / ۵. تعداد رأی:

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ارسال یک پاسخ