۵ علامت هشدار دهنده که مغز شما آلوده است

0

۵ علامت هشدار دهنده که مغز شما آلوده است

نشانه های عفونت مغزی, درمان عفونت مغزی, عفونت مغزی در کودکان

عفونت مغزی چیست

 

چگونه متوجه شویم که مغزمان آلوده شده است؟

عفونت مغزی به عفونت ناشی از ویروس‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها یا انگل‌ها اطلاق می‌شود که بر مغز ، نخاع یا ناحیه اطراف آن تأثیر می‌گذارد. عفونت های مغزی جدی هستند و می توانند زندگی را تهدید کنند. عفونت‌ها می‌توانند سیستم ایمنی را فعال کرده و منجر به التهاب شوند این بیماری ها و التهاب ناشی از آن می توانند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کنند. در این مطلب از گارنو شما را با برخی از این علایم را آشنا می کنیم.

عفونت های مغزی نادر هستند، اما هنوز هم ممکن است رخ دهند. عفونت های مغزی زمانی رخ می دهند که برخی از عوامل عفونی (باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها یا انگل ها) بتوانند به بافت های مغز شما راه پیدا کنند.

 

اگر علت یک ویروس باشد، می تواند منجر به مننژیت، آنسفالیت و فلج مغزی شود. عفونت های ناشی از باکتری ها کمتر شایع هستند اما همچنان می توانند منجر به مننژیت یا آبسه شوند. عفونت‌های قارچی نیز نادر هستند، اما می‌توانند در افرادی با سیستم ایمنی ضعیف رخ دهند. خطرناک ترین عفونت ها ماهیت انگلی دارند زیرا می توانند منجر به تشنج یا کما شوند.

 

از آنجایی که عفونت های مغزی می توانند کشنده باشند، تشخیص و درمان به موقع برای جلوگیری از هر گونه عارضه ضروری است. در اینجا چند علامت هشدار دهنده وجود دارد که نشان می دهد مغز شما آلوده شده است.

 

عفونت مغزی در کودکان, انواع عفونت مغزی, عوامل بروز عفونت مغزی

نشانه های عفونت مغزی

 

۱. به طور ناگهانی دچار مشکلات حافظه می شوید

زوال عقل یک اصطلاح پزشکی است که برای توصیف کاهش جدی در عملکرد شناختی استفاده می شود. به عنوان مثال، مشکلات حافظه، زبان، توجه و عملکرد اجرایی. در حالی که اغلب اوقات زوال عقل صرفاً به دلیل افزایش سن است، می تواند به دلیل عفونت نیز ایجاد شود.

 

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که افراد مبتلا به بیماری آلزایمر، که یکی از رایج ترین انواع زوال عقل است، احتمال بیشتری دارد که عفونت های قبلی داشته باشند.

علاوه بر این، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که ویروس‌های خاصی مانند ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ ممکن است در تشکیل پلاک‌های آمیلوئید نقش داشته باشند. اعتقاد بر این است که این پلاک ها یکی از دلایل اصلی بیماری آلزایمر هستند.

 

۲. سردرد وحشتناکی دارید که از بین نمی رود

سردرد بعد از یک شب مهمانی یا ننوشیدن آب کافی کاملا طبیعی است. در شرایط عادی، سردرد نباید زیاد اتفاق بیفتد یا برای مدت طولانی ادامه یابد. اگر سردرد دارید که از بین نمی‌رود، می‌تواند نشانه‌ای از عفونت مغز شما باشد. اگرچه این ممکن است نگران کننده به نظر برسد، اما عفونت های مغزی با آنتی بیوتیک قابل درمان هستند.

 

با این حال، مهم است که در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص مناسب را دریافت کنید. بیمارانی که اخیرا تحت عمل جراحی قرار گرفته اند یا دچار آسیب سر شده اند بیشترین خطر ابتلا به عفونت مغزی توسط باکتری ها را دارند. علائم عفونت مغزی بسته به علت ممکن است متفاوت باشد، اما ممکن است شامل تب، سردرد، حالت تهوع، استفراغ و تشنج باشد.

 

۳. در به خاطر سپردن کلمات مشکل دارید و نمی توانید دیگران را درک کنید

وقتی خوب نخوابیده اید، ممکن است در درک گفتار یا صحبت کردن به طور منسجم دچار مشکل شوید. همچنین ممکن است به دلیل سر و صدای اطراف در شنیدن صحبت‌های دیگران مشکل داشته باشید. اما اگر مدام کلمات را فراموش می کنید و در درک گفتار مشکل دارید، می تواند نشانه ای از آلوده بودن مغز شما باشد.

 

عفونت های مغزی اغلب باعث اختلال کوتاه مدت در عملکردهای شناختی (از جمله توانایی های شناختی و حرکتی و همچنین عملکردهای احساسی و رفتاری) می شود.

عفونت های مغزی که بدون درمان رها می شوند می توانند منجر به تغییرات التهابی گسترده تر در مغز شما شوند. این تغییرات می تواند منجر به تغییر فشار داخل جمجمه شود. در بدترین حالت، به کما می‌روید. وقتی این اتفاق می‌افتد، می‌تواند منجر به عوارض طولانی‌مدت مرتبط با تفکر، عملکردهای حرکتی و علائم و نشانه‌های روان‌شناختی شود.

 

عفونت غشای مغزی, عفونت مغزی, علایم عفونت مغزی چیست

تشنج از علایم عفونت مغزی

 

۴. بروز تشنج  

دلایل مختلفی برای وقوع تشنج وجود دارد. اما اگر به طور ناگهانی و بدون اخطار اتفاق بیفتد، ممکن است به دلیل عفونت در مغز باشد. این معمولاً به دلیل یک عفونت ویروسی یا باکتریایی است که به سیستم عصبی شما راه پیدا کرده است.

تشنج ناشی از عفونت ممکن است با علائم عصبی دیگری مانند تغییر هوشیاری، گیجی و از دست دادن حافظه نیز همراه باشد. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، مهم است که فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

۵. در حال تجربه تغییرات در خلق و خو یا رفتار هستید

گاهی اوقات تغییر در رفتار و خلق و خو طبیعی است، اما هر تغییری در خلق و خو یا رفتاری که در درازمدت دیده می شود، می تواند نشانه ای از مشکل باشد.

عفونت های مغزی می توانند بسیار جدی و حتی تهدید کننده زندگی باشند، بنابراین بسیار مهم است که به هر گونه تغییر در خلق و خو یا رفتار خود توجه داشته باشید و در صورت نیاز به دنبال کمک حرفه ای باشید.

 

برخی از چیزهایی که باید به آنها توجه کنید عبارتند از: تغییرات در سطح انرژی، الگوهای خواب، اشتها و خلق و خو. احساس گیجی یا سردرگمی، و تجربه لرزش یا تشنج.

مغز شما مرکز کنترل کل بدن شماست. بنابراین هنگامی که عفونت می کند، پاسخ التهابی غشای اطراف مغز و نخاع می تواند رخ دهد. این می تواند باعث هذیان شود، وضعیتی که در آن شما احساس سردرگمی و سرگردانی می کنید.

 

به طور مشابه، آنسفالیت (التهاب خود مغز) می تواند منجر به تغییر در شخصیت و حتی توهم شود. به طور خلاصه، عفونت های مغز بسته به عفونت خاص و فیزیولوژی خود فرد، می توانند طیف وسیعی از اثرات روانی داشته باشند.

 

علایم عفونت مغزی چیست, عفونت مغزی چیست, علل بروز عفونت مغزی

علایم عفونت مغزی

 

خلاصه

عفونت مغزی می تواند توسط باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها یا انگل ها ایجاد شود. در میان انواع مختلف عفونت‌های مغزی مانند آنسفالیت، آبسه‌های مغزی و توکسوپلاسموز مغزی، مننژیت معمولاً توسط باکتری ایجاد می‌شود. این یک بیماری کشنده است که می تواند حتی افراد سالم را در عرض چند روز بکشد.

 

شایع ترین علائم عفونت مغزی شامل تب، سردرد، خستگی، حالت تهوع و تشنج است. در موارد شدید، عفونت مغزی می تواند منجر به کما یا مرگ شود.

مهم است که به یاد داشته باشید که هر نوع عفونت مجموعه ای از علائم خاص خود را دارد.

 

درمان معمولاً مستلزم بستری شدن در بیمارستان و استفاده از آنتی بیوتیک یا سایر داروها است. در برخی موارد، جراحی نیز ممکن است برای از بین بردن عفونت لازم باشد.

با تشخیص زودهنگام و درمان سریع، اکثر افراد مبتلا به عفونت مغزی می توانند بهبودی کامل پیدا کنند. با این حال، هنوز مواردی وجود دارد که آسیب دائمی یا حتی مرگ ممکن است رخ دهد.

 

گردآوری: بخش سلامت گارنو 

 

type=”application/ld+json”>
{
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “Article”,
“mainEntityOfPage”: {
“@type”: “WebPage”,
“@id”: “https://www.beytoote.com/health/malady-remedy/warning-brain02-infected.html”
},
“headline”: “5 علامت هشدار دهنده که مغز شما آلوده است”,
“image”: [
“https://gareno.ir/wp-content/uploads/2022/11/5-علامت-هشدار-دهنده-که-مغز-شما-آلوده-است.jpg”,
“https://gareno.ir/wp-content/uploads/2022/11/1668313178_283_5-علامت-هشدار-دهنده-که-مغز-شما-آلوده-است.jpg”,
“https://gareno.ir/wp-content/uploads/2022/11/1668313178_147_5-علامت-هشدار-دهنده-که-مغز-شما-آلوده-است.jpg”,
“https://gareno.ir/wp-content/uploads/2022/11/1668313178_723_5-علامت-هشدار-دهنده-که-مغز-شما-آلوده-است.jpg”
],
“author”: {
“@type”: “Person”,
“name”: “etgm111”,
“url”: “https://www.facebook.com/etgm111”
},
“publisher”: {
“@type”: “Organization”,
“name”: “گارنو“,
“logo”: {
“@type”: “ImageObject”,
“url”: “https://www.beytoote.com/images/events/default/home.png”
}
},
“datePublished”: “2022-11-06”,
“dateModified”: “2022-11-06”
}
>بیشتر بخوانید تا سالم بمانید

  • مننژیت را با سرماخوردگی اشتباه نگیرید
  • نشانه ها، علل و درمان آبسه مغزی

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

<< یک ستاره || از ۱ تا ۵ امتیاز دهید. || پنج ستاره >>

میانگین رتبه / ۵. تعداد رأی:

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ارسال یک پاسخ