درد عصب کشی دندان؛ پس از عصب کشی چه باید کرد؟

عصب کشی دندان یکی از درمان‌های مطمئن و ساده برای دندان است. نکاتی مانند روکش دندان، خوردن غذا‌های سفت، مسواک زدن به صورت صحیح و … هستند که پس از عصب کشی برای نتیجه بخش بودن هرچه بیشتر و بهتر این درمان باید به آن‌ها توجه کرد.

0

روزانه حدود ۳۰۰۰ عصب‌ کشی دندان در آمریکا اتفاق می‌افتد که در مقیاس سالیانه می‌توان گفت که در یک سال این عدد به ۱۵ میلیون بار می‌رسد. درمان عصب‌کشی برای افرادی مناسب است که دندانشان با پرکردن ساده نمی‌تواند درمان شود. عصب کشی شامل از بین بردن جراحت موجود در پالپ (مغز) دندان است. این روش به شما کمک می‌کند تا دندان خود را قدرتمندتر کرده و از سوی دیگر باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان می‌شود. به لطف تکنولوژی‌های جدید در علم دندان‌پزشکی امروزه عصب‌ کشی برای بیماران مانند گذشته ترسناک نیست.

عصب کشی دندان


عصب‌کشی دندان
یک فرآیند ساده است که نتایج فوق‌العاده‌ای برای بیماران در پی دارد اما مانند هر درمان دیگر عوارض جانبی خاص خود را دارد و این عوارض را می‌توان ناشی از تغییر در ساختار دندان دانست. بیماران باید در دوره نقاهت خودشان از اصولی پیروی کنند تا این درمان به طور کاملا مطلوب به سرانجام برسد و از سوی دیگر در هفته‌‌های اولیه پس از عصب کشی دچار درد و یا شکستگی دندانشان نشوند. این موضوع در جایی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم بیشتر کسانی که درمان عصب کشی را پشت سر می‌گذارند نیاز به روکش دندان دارند تا بتوانند قدرت و استحکام دندان‌ها را برای بلند مدت تضمین نمایند. بسیاری از افراد وجود دارند که با وجود عصب‌کشی که در دندانشان انجام شده، به دلیل شکستگی و یا ترک برداشتن دندانشان مجبور شده‌اند آن را بکشند. زمانی که یک دندان عصب کشی شده زیر لثه‌ها دچار شکستگی می‌شود راهی برای نگه داشتن دندان وجود ندارد و این دندان باید کشیده شود. دلیل اصلی شکستگی دندان پس از عصب کشی فاصله زیاد بین عصب کشی دندان و قرار دادن روکش بر روی دندان عصب کشی شده است.

علت ترشحات سینه چیست و چگونه درمان می‌ شود؟

اگر دندان شما نیاز به عصب کشی داشته باشد باید به نکات زیر برای نتیجه‌گیری بهتر از درمان عصب کشی خود توجه نمایید.

روکش دندان بعد از عصب کشی فراموش نشود

اولا به سبب این که در روند عصب‌کشی دندان ریشه داخلی دندان شما برداشته می‌شود، ساختمان دندان پس از درمان ضعیف می‌گردد. به همین دلیل تقریبا در همه دندان‌های عصب کشی شده نیاز به روکش برای حفاظت از دندان و استحکام بالای آن وجود دارد تا بدین وسیله افراد بتوانند از شکستگی دندان و مشکلات دیگر آن جلوگیری نمایند. روکش دندان در یک روند جداگانه از عصب کشی در زمانی که عصب‌کشی به پایان رسیده باشد انجام می‌گردد. تا زمانی که دندان روکش نشود، محافظت نشده و در معرض خطر است و شما باید تا آن زمان حواستان جمع باشد که دندانتان تحت فشار قرار نگیرد.

از غذاهای ترد و سفت پرهیز کنید

حتی اگر تلاش کنید که از آن قسمت دهانتان که دندان عصب‌کشی شده وجود دارد برای جویدن غذا استفاده نکنید باز هم خوردن غذاهایی که ترد و یا سفت (مانند آجیل) هستند به خصوص در زمانی که دندان شما به صورت موقت و نه دائمی پر شده است خطر و احتمال ضربه و آسیب به دندان را زیاد می‌کند. غذای سخت می‌تواند پر شدگی موقت دندان را با آسیب مواجه کرده و همچنین می‌تواند به طور کلی باعث شکستن دندان شود و شما مجبور شوید دندان خود را بکشید. از این رو تا زمانی که دندانتان به صورت دائمی پر نشده از خوردن چنین غذاهایی پرهیز کنید.

حجامت یا اهدای خون، کدام بهتر است؟

عصب کشی دندان

در زمان مسواک زدن حواستان به قسمت درمان شده باشد

دندان درمان شده و نیز دندان‌های مجاور و البته لثه شما نیازمند مراقبت‌های صحیح در دوره نقاهت هستند بنابراین با آرامش اما دقیق دندان عصب کشی شده را مسواک بزنید. زمانی که نخ دندان می‌کشید شاید تمیز کردن اطراف دندان عصب‌کشی شده سخت باشد. در این حالت کمی صبور باشید و نخ دندان را فشار ندهید و با آرامش به کار خود بپردازید.

عصب کشی دندان

در صورت نیاز از مسکن برای کنترل درد و التهاب استفاده نمایید

داروهایی مانند ایبوپروفن، استامینوفن، آسپیرین و … می‌توانند به التیام درد شما در روز‌های ابتدایی پس از درمان عصب‌ کشی دندان کمک کنند.

عصب کشی دندان

حواستان به درد پس از عصب کشی دندان باشد

در نهایت وقتی صحبت از دندان درد می‌شود حواستان به درد عادی و درد غیر عادی که نشان دهنده مشکل دیگری است باشد. به لطف تکنولوژی‌های جدیدی که در زمینه عصب کشی دندان امروزه از آن‌ها استفاده می‌شود افراد درد کمی را بعد از عصب کشی دندان تجربه می‌کنند. زمانی که شما پس از عصب کشی احساس درد می‌کنید این درد غیر طبیعی نیست و به لایه‌های کبود شده در اطراف دندان درمان شده بر می‌گردد. عادی بودن درد بسته به روند درمان هر بیمار و آستانه صبر او متفاوت است اما به طور کلی بیشتر بیماران ناراحتی پس از عصب کشی را برای یک تا دو روز تجربه می‌کنند که این درد به مرور از بین می‌رود. با استفاده از قرص‌های دندان درد می‌توانید به راحتی ناراحتی و درد را از خودتان دور نمایید. اما درد شدید دندان که نتواند به کمک مسکن‌ها آرام شود می‌تواند نشانه از شکسته شدن دندان و یا عفونت باشد و در این حالت شما باید سریعا به دندانپزشکتان مراجعه نمایید. برای بیشتر بیماران، عصب کشی راهی برای محافظت و نجات دادن دندان پوسیده و عفونی است. برای حفاظت بلند مدت از دندانتان که عصب کشی شده است باید تا چند هفته پس از درمان دندانتان را روکش کنید. پس از درمان نیز با پزشکتان در ارتباط باشید و دندان درمان شده را بعد از چند هفته به او نشان دهید تا مطمئن شوید دندانتان به صورت کامل بهبود یافته است.

زنان دو برابر مردان دچار اختلالات بی خوابی می شوند

عصب کشی دندان

آیا شما تجربه عصب کشی و درد دندان پس از عصب کشی را داشته‌اید؟ چه درمان‌های دیگری برای درد دندان پس از عصب کشی پیشنهاد می‌کنید؟ دیدگاه‌های خود را با مخاطبان گارنو درمیان بگذارید.

برگرفته از: brigliadentalgroup

گروه سلامت گارنو
 

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

<< یک ستاره || از ۱ تا ۵ امتیاز دهید. || پنج ستاره >>

میانگین رتبه / ۵. تعداد رأی:

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ارسال یک پاسخ