معرفی انواع شربت سرماخوردگی و چگونگی مصرف آن

داروهای سرماخوردگی انواع مختلفی دارند که هرکدام برطرف کننده نوع خاصی از علایم سرماخوردگی هستند. شربت گایافنزین، شربت پلارژین، شربت اکسپکتورانت و شربت دیفن هیدرامین برخی از انواع شربت سرماخوردگی هستند که برای کاهش علایمی مثل سرفه و گلودرد مفید می‌باشند.

0

سرما خوردگی

سرماخوردگی از بیماری‌های رایجی است که هر کدام از ما ممکن است حداقل یک بار در طول سال آن را تجربه کرده باشیم. این عارضه مخصوصا به هنگام تغییر فصول خود را نشان می‌دهد و می‌تواند بسیار طولانی شده و کلافه‌کننده باشد. اگرچه این بیماری خطرناک نبوده و حتی در صورت عدم مصرف دارو می‌تواند طی چند روز بهبود یابد اما از آنجایی که فرد مبتلا نمی‌تواند به انجام فعالیت‌های روزانه‌اش بپردازد به سراغ مصرف داروهای سرماخوردگی می‌رود تا هر چه زودتر بیماری‌اش را برطرف کند. جالب است بدانید بیش از صدها نوع ویروس سرماخوردگی وجود دارد که هر بار فرد به یکی از آن‌ها مبتلا می‌شود. در این میان کودکان بیشتر در معرض آسیب هستند و معمولا در طول سال به تعداد دفعات بیشتری سرما می‌خورند.

سرما خوردگی

داروهای سرماخوردگی برخلاف اسمشان به تنهایی برای رفع سرماخوردگی ساخته نشده‌اند. این داروها تنها علائم سرماخوردگی که شامل آبریزش بینی، سرفه، گلودرد و تب می‌باشد را برطرف می‌کنند و از این طریق باعث بهبودی فرد بیمار می‌شوند. در ادامه به معرفی برخی از انواع شربت سرماخوردگی که در این مواقع می‌توانند برای رفع علایم آن کمک‌کننده باشند خواهیم پرداخت.

معرفی برخی از انواع شربت سرماخوردگی

۱. شربت گایافنزین

شربت گایافنزین

شربت گایافنزین (Guaifenesin) از داروهای خلط آور است که به تنفس آسان در زمان سرماخوردگی کمک کرده و علائم آن مثل سرفه را کاهش می‌دهد. این دارو جریان ترشحات مجاری تنفسی را افزایش داده و خروج خلط را آسان می‌سازد. اگر چه بهتر است میزان دقیق مصرف این دارو توسط پزشک تعیین گردد ولی به طور معمول میزان مصرف در بزرگسالان و کودکان ۱۲ ساله و بزرگتر به مقدار ۲۰۰ الی ۴۰۰ میلی‌گرم در هر چهار ساعت می‌باشد. توجه داشته باشید در صورتیکه بیمار مبتلا به فشار خون بالا، ضربان قلب سریع یا دیگر مشکلات شدید قلبی مانند بیماری‌های قلبی عروقی و خونی باشد باید قبل از مصرف با پزشک مشورت شود.

شربت کتوتیفن برای سرفه؛ نحوه مصرف، عوارض و تداخل دارویی

عوارض: اسهال، یبوست، سرگیجه، سردرد، تهوع یا استفراغ، بثورات پوستی، عصبانیت، اختلال خواب، ضعف، معده درد و کهیر از عوارض این دارو می‌باشد.

درصورتیکه قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. لینک زیر به معرفی این قرص و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید اختصاص دارد.


بیشتر بدانید: شربت گایافنزین برای چیست؟ + موارد مصرف و عوارض


۲. شربت پلارژین

شربت پلارژین

شربت پلارژین (Plargin) یکی دیگز از انواع شربت سرماخوردگی و دارو‌های ضد سرفه است که دیگر علائم سرماخوردگی مثل آبریزش بینی یا عفونت دستگاه تنفسی را بهبود بخشیده و دوره درمان را کوتاه می‌کند. این دارو گیاهی بوده و به دلیل بو و طعم مطبوعی که دارد برای کودکان مناسب می‌باشد. اگر چه بهتر است میزان مصرف این دارو توسط پزشک تعیین گردد اما به طور معمول به منظور رفع علائم سرماخوردگی در بزرگسالان و کودکان بالای ۱۲ سال ۷.۵ میلی‌لیتر و در کودکان ۶ تا ۱۲ سال ۵ میلی‌لیتر از دارو سه بار در روز مصرف می‌شود. توجه داشته باشید که بیماری‌هایی مثل عفونت‌های تنفسی، تومورهای قفسه سینه و ریه و… ممکن است تنها با سرفه خود را نشان دهند و بنابراین رفع علائم آن‌ها با استفاده از این دارو تنها باعث پیشرفت بیماری و از دست دادن زمان می‌شود.

عوارض: در صورت مصرف صحیح و به اندازه عارضه جانبی خاصی ندارد.

درصورتیکه قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. لینک زیر به معرفی این قرص و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید اختصاص دارد.

۶ مسکن برای درد پریود، نحوه مصرف و عوارض هر کدام

بیشتر بدانید: شربت پلارژین کیدز چیست و در چه مواردی تجویز می شود؟


۳. شربت دیفن هیدرامین

شربت دیفن هیدرامین - عکس دیفن هیدرامین - دیفن هیدرامین برای چیست

دیفن هیدرامین (Diphenhydramine) یک‌ آنتی‌هیستامین‌ است‌ که‌ برای‌ درمان‌ یا پیشگیری‌ مواردی‌ نظیر علائم‌ ناشی‌ از حساسیت‌ها (آبریزش‌ بینی‌، سرفه‌، خارش‌ و قرمزی‌ چشم‌، خارش‌ بدن‌)، سرماخوردگی‌ها (عطسه‌، آبریزش‌ بینی‌، سرفه‌) مورد استفاده قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که مصرف شربت‌هایی که خواب‌آلودگی را در کودک تشدید می‌کند بسیار خطرناک بوده و ممکن است عوارضی مانند ضایعات مغزی حتی کوتاه مدت به دنبال داشته باشد. میزان مصرف این دارو باید توسط پزشک تعیین گردد اما به طور معمول هر ۴ الی ۶ ساعت یک بار ۶ الی ۲۵ میلیگرم از این دارو در کودکان با سنین بین ۲ تا ۶ سال استفاده می‌شود.

عوارض: خواب‌آلودگی، گیجی، سردرد، خشکی دهان، تاری دید، دوربینی و ناراحتی‌های دستگاه گوارشی از عوارض این دارو می‌باشد.

درصورتیکه قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. لینک زیر به معرفی این قرص و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید اختصاص دارد.


بیشتر بدانید: شربت دیفن هیدرامین چیست و چه عوارضی دارد؟


۴. شربت اکسپکتورانت

شربت اکسپکتورانت

شربت اکسپکتورانت (Expectorant) نوعی شربت سرماخوردگی و داروی ضد سرفه است که برای درمان سرفه‌های ناشی از سرماخوردگی و حساسیت یا عفونت‌های تنفسی توسط پزشک تجویز می‌شود. این دارو برای کاهش غلظت و چسبندگی خلط و تسهیل خروج آن از ریه‌ها، کاهش موکوس ریوی و تبدیل سرفه‌های خشک به سرفه ترشحی و خلط آور استفاده می‌شود. اگرچه میزان دقیق مصرف این دارو باید توسط پزشک تعیین گردد اما به طور معمول در بزرگسالان ۵ تا ۱۰ میلی‌گرم (۵ تا ۱۰ سی سی) از راه خوراکی، هر ۶ ساعت تجویز می‌شود. از آنجاییکه این دارو باعث خواب آلودگی نیز می‌شود و مصرف آن هنگام کار با وسایل خطرناک و رانندگی ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

کرم ترتینوئین موثر در درمان آکنه های پوستی

عوارض: در صورت مصرف صحیح و به اندازه عارضه جانبی خاصی ندارد.

درصورتیکه قصد مصرف این دارو را دارید بهتر است درباره آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. لینک زیر به معرفی این قرص و نکاتی که طی مصرف آن باید بدانید اختصاص دارد.


بیشتر بدانید: موارد مصرف شربت اکسپکتورانت و عوارض آن


درمان سرماخوردگی با استفاده از گیاهان دارویی

شلغم

اگر برای رفع سرماخوردگی علاقه‌ای ندارید از داروهای شیمیایی استفاده کنید ما به شما مصرف داروهای گیاهی و استفاده از روش‌های آسان خانگی را پیشنهاد می‌کنیم. مصرف برخی از خوراکی‌های قابل دسترس مثل پیاز، نعنا و شلغم می‌تواند تا حد زیادی به سرعت بهبودی این بیماری کمک کند. در لینک‌های زیر با دیگر روش‌های خانگی درمان گلودرد و همچنین راهکارهای خانگی و طبیعی برای درمان سرماخوردگی آشنا می‌شوید.


بیشتر بدانید:


امیدواریم از این مطلب استفاده کافی را برده باشید. خواهشمندیم درصورتیکه تجربه مصرف هرکدام این داروها را داشته و دیدگاهی در این باره دارید با دیگر خوانندگان مجله گارنو در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

<< یک ستاره || از ۱ تا ۵ امتیاز دهید. || پنج ستاره >>

میانگین رتبه / ۵. تعداد رأی:

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ارسال یک پاسخ