معرفی چند داروی گیاهی ترک اعتیاد و مزایا و عوارض آن ها

داروی گیاهی ترک اعتیاد در صورت دارا بودن مجوز بهداشت و مصرف صحیح زیر نظر پرشک، به کاهش علائم جسمانی و روانی ترک اعتیاد کمک میکند. اسپند، زنجبیل، تاتوره سیاه، علف چای، گل ساعتی، سنبل الطیب، دم کرده زرشک و بید، زنیان، بادرنجبویه، جوی دو سر و گیاه جدوار از گیاهان دارویی مفید برای ترک اعتیاد هستند.

0
مزایا و عوارض داروی گیاهی ترک اعتیاد + معرفی چند گیاه دارویی برای ترک اعتیاد


گارنو |
سرویس سلامت – اعتیاد به مواد مخدر در حقیقت یک بیماری مزمن و عود کننده است که پدیده بازگشت دوباره بیماری مهمترین چالش در درمان و ترک آن به حساب می‌آید. از این رو بیشتر افراد به دنبال داروی گیاهی ترک اعتیاد هستند تا علاوه بر اثر بخشی بیشتر، عوارض جانبی کمتری برایشان داشته باشد و همین امر توجه و استقبال از دارو‌های گیاهی ترک اعتیاد را بیشتر کرده است. اما سوال اینجاست آیا واقعا داروی گیاهی ترک اعتیاد وجود دارد؟ آیا تبلیغات موجود در این زمینه واقعی هستند و دارو‌های موجود، به تایید وزارت بهداشت رسیده‌اند؟ در این مطلب مزایا و عوارض مصرف داروی گیاهی ترک اعتیاد به همراه مجموعه‌ای از گیاهان دارویی مفید گردآوری شده است.

 

مزایای مصرف داروی گیاهی ترک اعتیاد

کمک به کاهش علائم روانی ناشی از ترک اعتیاد

اعتیاد و مصرف دارو‌های مخدر بر ساختار عصبی فرد معتاد اثر می‌گذارند و باعث تغییرات ماندگار در مغز می‌شوند که همین امر باعث می‌شود تا سال‌ها پس از ترک نیز فرد معتاد، آسیب پذیر باقی بماند به طوری که در صورت عدم استفاده از مواد مخدر، به سندرم قطع آن مبتلا می‌شود که از جمله مهمترین علائم روانی آن اضطراب، استرس، افسردگی، احساس درد، بی‌خوابی وتحریک پذیری است. از این رو مصرف گیاهان دارویی که بتواند با عوارض جانبی کم، این علائم را تسکین و کاهش دهد، بسیار موثر خواهد بود.

تسکین علائم جسمانی ترک اعتیاد

داشتن حالت تهوع و استفراغ، درد مفاصل و عضلات، ریزش اشک، تعریق زیاد، گشاد شدن مردمک، اسهال، تب و لرز، کاهش اشتها، درد شکم و مشکلات گوارشی از نشانه‌های جسمانی ترک اعتیاد است که فرد معتاد را به شدت آزار می‌دهد و لازم است تا به طریقی همه مواد شیمیایی که از مواد مخدر نشأت گرفته و در بدن فردقرار دارد، دفع شود، لذا مصرف داروی گیاهی که بتواند اخلاط فاسد و کثیف را از عمق بدن استخراج کند، مفید خواهد بود.

عوارض جانبی کمتر داروهای گیاهی نسبت به دارو‌های شیمیایی

نتایج پژوهشگران در سال‌های اخیر نشان داده است، با وجود دارو‌های شیمیایی فراوانی که برای کاهش نشانه‌های بعد از ترک اعتیاد هست، لیکن این دارو‌ها با تمام کارایی خود عوارض جانبی ناگوار و نامطلوبی برای مصرف کننده به همراه داشته و اثر بخشی کمی دارند در صورتی که دارو‌های گیاهی با عوارض جانبی کمتر اثر بخشی بیشتری هم داشته‌اند به طوری که روان، رفتار، هیجانات و سایر مشکلات معتادان را تحت قرار داده و در کاهش علائم سندرم ترک و در نتیجه درمان اعتیاد موثر بوده‌اند. با این وجود بهترین داروی ترک اعتیاد باید با نظر متخصصان برای فرد معتاد منظور شود.

هزینه کمتر داروی گیاهی ترک اعتیاد نسبت به دارو‌های شیمیایی

تهیه دارو‌های گیاهی، هزینه بسیار کمتری نسبت به دارو‌های شیمیایی دارد و می‌تواند گزینه مناسبی برای جایگزین کردن دارو‌های شیمیایی ترک اعتیاد باشد.

ماده مخدر سورچه یا سورچی چیست و چه عوارضی دارد؟

معایب استفاده از داروی گیاهی ترک اعتیاد

عدم تایید وزارت بهداشت

متاسفانه بسیاری از دارو‌های گیاهی که برای ترک اعتیاد تبلیغ شده و به فروش می‌رسند فاقد مجوز وزارت بهداشت هستند و ممکن است باعث آسیب‌های جبران ناپذیر به فرد مصرف کننده شوند. از این رو توصیه می‌شود تنها دارو‌های گیاهی که مورد تایید وزارت بهداشت است، استفاده شوند.

ناخالص بودن داروی گیاهی ترک اعتیاد

برخی از دارو‌های گیاهی ترک اعتیاد در عطاری‌ها دارای ناخالصی و ترکیبات شیمیایی مختلف هستند و البته در برخی موارد مشاهده شده که حاوی دارو‌های اعتیاد آور خطرناکی مانند ترامادول و کدئین بوده‌اند که ممکن است از ماده مخدر مصرفی فرد معتاد هم اعتیادآورتر باشند و باعث عوارض متعدد از جمله اعتیاد جدید دیگری به این دارو‌ها شود.

تداخلات دارویی دارو‌های گیاهی ترک اعتیاد

در صورت استفاده بیش از اندازه و نادرست از دارو‌های گیاهی عوارض جانبی ناخواسته‌ای برای فرد مصرف کننده ایجاد می‌شود، همچنین بعضی از گیاهان دارویی با دیگر دارو‌ها تداخلات دارویی دارند که بایستی قبل از مصرف با پزشک متخصص در این زمینه مشورت شود.

عوارض جانبی ناخواسته

برخی عوارض جانبی مصرف نادرست و با دور بالای دارو‌های گیاهی تشنج، کما، اختلالات بینایی، افزایش حرارت بدن به دلیل کاهش تعریق و یبوست، مشکلات گوارشی، سرگیجه، حساسیت و بروز بیماری‌های قلبی و عروقی است. به یاد داشته باشید ترکیب مواد گیاهی و مواد شیمیایی می‌تواند عوارض بدی برای فرد مصرف کننده داشته باشد و از آنجایی که برخی دارو‌های گیاهی ترک اعتیاد ترکیبات مشخص و معلومی ندارند درمان عوارض آن‌ها کار بسیار دشواری خواهد بود.
بهترین روش برای ترک متادون چیست؟

عوارض جانبی داروهای ترک اعتیاد
گیاهان دارویی مفید و کمک کننده به ترک اعتیاد

اسپند

هارمین و آلکالوئید موجود در عصاره اسفند از انتاگونیست‌های سروتونین محسوب میشوند که محرک سیستم اعصاب مرکزی و مهار کننده آنزیم منوآمین اکسیداز است. این ویژگی‌ها کمک شایانی به تسکین درد و بی‌تابی‌های فرد معتاد می‌کند.

تاتوره سیاه

تاتوره سیاه خاصیت ضد درد و مسکن دارد و تسکین دهنده خوبی برای درد‌های ناشی از ترک مواد مخدر است.

زنجبیل

زنجبیل از گیاهان دارویی انرژی‌زا است و می‌تواند به تسکین درد‌های عضلانی ناشی از ترک اعتیاد و بهبود حالت تهوع ناشی از آن کمک زیادی کند.

ریوند چینی

گیاه دارویی ریوند چینی، سستی و خماری را در افراد معتاد کاهش می‌دهد و نشاط آور است. همچین به کاهش مشکلات گوارشی، یبوست و بهبود تهوع کمک می‌کند.

دم کرده زرشک و بید

این دم کرده، حاوی مواد افیونی است و نوشیدن آن موجب خون رسانی و تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. بربرین موجود در گیاه زرشک اثرات آنتی کلینرژیک، ضد تشنجی و ضد اسپاسم دارد. این گیاه در دوز‌های کم و به صورت خوراکی دارای خواص ضد اضطرابی است. همچنین پوست درخت بید که یک آسپرین طبیعی و گیاهی است و نوعی مسکن درد گیاهی محسوب می‌شود.

بادرنجبویه

گیاه دارویی بادرنجبویه دارای خواص ضد درد، ضد اضطراب، آرام بخش، ضد تشنج و خواب آور است و عوارض ناشی از ترک مواد مخدر را کاهش می‌دهد.

زنیان

زنیان دارای خاصیت ضد اسپاسم است و همانند داروی متادون بر کاهش علائم سندروم ترک اعتیاد موثر است.

جوی دو سر

این گیاه مقوی اعصاب و آرام بخش است و در طب سنتی برای بی خوابی و اضطراب به کار می‌رود.

اسطوخودوس

اسطوخودوس دارای اثرات ضد اسپاسمی، آرام بخشی، ضد افسردگی، خواب آوری و ضد تشنجی است. از خواص اسطوخودوس برای آرامش و کاهش علائم ناشی از ترک اعتیاد در معتادان میتوان استفاده کرد. مصرف دمنوش اسطوخودوس همراه با سنبل الطیب برای آرام بخشی ناشی از ترک اعتیاد مفید است.

علف چای

این گیاه مسکن اعصاب و آرام بخش است و دارای اثرات ضد تشنج و ضد درد است و مصرف آن میتواند مفید واقع شود.

آسیب شناسی زنان معتاد و بررسی علل گرایش زنان به اعتیاد

خرفه

خرفه گیاهی است علفی و گوشتی که دارای خواص آنتی اسپاسمودیک و شل کننده عضلانی است و با کمترین عارضه جانبی میتواند به معتادان در کاهش علائم ترک اعتیاد کمک کند.

جدوار

گیاه جدوار دارای ویژگی ضد تشنج است و دارای طیف وسیعی از فعالیت‌های ضد استرسی در مقابل فاکتور‌های استرس‌زای مختلف است. داروی حب جدوار یک مسکن گیاهی قوی است که برای تسکین درد‌های استخوانی، درد‌های مفصلی و ماهیچه‌ای مفید است و به کاهش علائم ترک اعتیاد و بازسازی بدن بعد از ترک، کمک شایانی می‌کند.

گل ساعتی

از شایعترین عوارض ترک اعتیاد، بدخلقی و عصبی بودن است. همچنین مشکل در خوابیدن، بیقراری زانو‌ها و پا‌ها تا جایی که شاید نتوانند تا چند روز یک خواب خوب داشته باشند. برای درمان این حالت دمنوش گل ساعتی مفید خواهد بود.

شما میتوانید دمنوش این گیاهان را تهیه کرده با کمی عسل مصرف کنید، اما لازم است همانند سایر گیاهان دارویی از زیاده‌روی در مصرف آن‌ها خودداری و همواره زیر نظر پزشک متخصص مصرف کنید.

سخن پایانی

با توجه به معایب و مزایای استفاده از داروی گیاهی ترک اعتیاد توصیه ما به شما این است که از مصرف هر داروی گیاهی به‌صورت ناآگاهانه و بدون تجویز پزشک متخصص خودداری کنید، زیرا به دلیل وجود ناخالصی‌های زیاد در این داروها، ممکن است علاوه بر وابستگی به ماده‌ای که به آن اعتیاد دارید به ماده جدیدی نیز وابستگی پیدا کنید و فرایند ترک برایتان دشوارتر شود.

چنانچه تجربه و اطلاعاتی در زمینه مصرف گیاهان دارویی برای کمک به ترک اعتیاد دارید نظرات خود را از طریق بخش ” ارسال نظر” با ما و خوانندگان به اشتراک بگذرید.

برگرفته از: مجله علوم پزشکی (ویژه نامه فراورده‌های طبیعی و گیاهان دارویی)

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

<< یک ستاره || از ۱ تا ۵ امتیاز دهید. || پنج ستاره >>

میانگین رتبه / ۵. تعداد رأی:

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ارسال یک پاسخ