علائم اعتیاد به الکل؛ علائم ظاهری خوردن نوشیدنی های الکلی چیست؟

از جمله علائم اعتیاد به الکل نوسانات خلقی، پرخاشگری و انزواطلبی است؛ اگرچه که این علائم در مراحل ابتدایی بروز پیدا نکرده و تشخیص آن‌ها دشوار است.

0
علائم اعتیاد به الکل؛ چگونه علائم سوء‌مصرف الکل را تشخیص دهید؟

 

گارنو | سرویس سلامت – ممکن است به تازگی با فردی آشنا شده باشید که مراحل اولیه‌ی اعتیاد به مواد مخدر از جمله الکل را می‌گذراند. اعتیاد به مصرف الکل یک بیماری پیش‌رونده است. زمانی که فردی که به اختلال مصرف الکل مبتلاست، به نوشیدن خود ادامه می‌دهد، علائم او بیشتر و آشکارتر می‌گردد تا اینکه در نهایت برای همه آشکار می‌شود که او به مشروبات الکلی اعتیاد دارد. تشخیص این نوع اعتیاد در مراحل اولیه آسان نیست. اما ممکن است برخی نشانه‌ها به تشخیص سریع‌تر کمک کنند. در ادامه، شما می‌توانید با آشنایی با برخی علائم اعتیاد به الکل، عزیزان خود را پیش از آنکه دیر شود، از دام این بلا نجات دهید.


در این مطلب می‌خوانید:

علائم اعتیاد به الکل – علائم ظاهری

یک فرد الکلی نشانه هایی همچون بریده بریده صحبت کردن، کندی در واکنش، تلوتلو خوردن هنگام راه رفتن، تعریق، لرزش و احساس گرما را از خود بروز می‌دهد. افرادی که به سوء مصرف الکل مبتلا هستند، عموما ویژگی‌های زیر را دارند که در صورت مشاهده این ویژگی‌ها وابستگی و اعتیاد آن‌ها به مشروبات الکلی مشخص می‌شود:

۱. زندگی اجتماعی آن‌ها همواره الکل را شامل می‌شود

افراد مبتلا به سوء مصرف الکل، تنها در رویداد‌هایی شرکت می‌کنند که در آن‌ها الکل در دسترس یا مصرف آن مجاز است؛ چراکه در این شرایط آن‌ها می‌توانند در کنار دیگران بنوشند و اعتیاد خود را پنهان کنند. چنین فردی در تمامی موقعیت‌های اجتماعی خالی از مشروبات الکلی، بی‌صبرانه منتظر است به خانه بازگردد تا بتواند بنوشد.

آدامس ترک سیگار چیست؟ + فواید و عوارض

۲. آن‌ها جهت تسکین استرس الکل می‌نوشند

یکی از مهم‌ترین علائم اعتیاد به الکل این است که این افراد برای کاهش استرس، چه خوشحال باشند چه عصبانی، الکل می‌نوشند؛ در جشن‌ها می‌نوشند و در غم‌ها نیز به همین منوال!

آن‌ها برای مقابله با تمامی اتفاقات زندگی از الکل کمک می‌گیرند و برای کنترل احساسات خود به آن تکیه دارند.

 

اعتیاد به الکل

 

۳. آن‌ها علائم مستی از خود نشان نمی‌دهد

افراد معتاد به الکل ظرفیت بالایی نسبت به نوشیدن الکل دارند. آن‌ها می‌توانند مقدار زیادی مشروبات الکلی مصرف کنند، اما هیچ نشانه‌ای از مستی نداشته باشند. در حقیقت بدن آن‌ها نسبت به الکل مقاوم شده و این بدان معناست که آن‌ها به دوز بیشتری برای تاثیرگذاری احتیاج دارند.

۴. شخصیت آن‌ها هنگام نوشیدن الکل تغییر می‌کند

اگرچه ممکن است افراد مبتلا به اعتیاد به الکل، دچار مستی نشوند، اما روحیه یا شخصیت آن‌ها دستخوش تغییراتی می‌شود. آن‌ها ممکن است از یک فرد مهربان و دلچسب ناگهان به فردی فحاش تبدیل شوند. یا ممکن است از فردی ساکت و خجالتی، به یک فرد پرخاشگر و پر سر و صدا تغییر شخصیت دهند. معتادان به الکل، گا‌ها حین نوشیدن بیش از حد احساساتی می‌شوند، در حالی که در هوشیاری به ندرت ابراز احساسات می‌کنند.

۵. اگر ننوشند، تندخو می‌شوند

از علائم اعتیاد به الکل این است که اگر فرد مدت زیادی در شرایطی قرار بگیرد که به الکل دسترسی نداشته باشد، تندخو و خشن می‌شود. آن‌ها ممکن است در اثر کوچک‌ترین تحریکاتی عصبانی شوند و رفتار‌های غیرقابل‌پیش‌بینی از خود نشان دهند.

آیا مصرف ماری جوانا اعتیاد دارد؟

 

افراد معتاد به الکل، چه علائم رفتاری را تجربه می‌کنند؟

اگر الکل مصرف می‌کنید و علائم زیر را تجربه می‌کنید، به احتمال زیاد شما به این نوشیدنی اعتیاد پیدا کرده‌اید و باید به دنبال کمک تخصصی باشید:

  • تجربه‌ی از دست دادن حافظه‌ی کوتاه‌مدت
  • تحریک‌پذیری و نوسانات خلقی شدید
  • بهانه‌تراشی برای نوشیدن الکل مانند آرامش‌ یافتن، کاهش استرس و …
  • ترجیح دادن نوشیدن الکل به انجام مسئولیت‌ها و تعهدات
  • جدا شدن و دور افتادن از دوستان و خانواده
  • به تنهایی نوشیدن یا به صورت مخفیانه
  • احساس گرسنگی در هنگام نوشیدن الکل
  • تغییر ظاهر و گروه‌های دوستی که با آن‌ها در ارتباط هستید

مهم نیست که مشکل اعتیاد به الکل در شما چقدر جزئی به نظر می‌رسد، هرگز این علائم سوء مصرف الکل را نادیده نگیرید. اگر خود یا یکی از عزیزان شما با اعتیاد به الکل دست و پنجه نرم می‌کند، حتما از متخصصین این امر کمک بگیرید.

 

عوارض سوء مصرف الکل

 

 

چگونگی ترک اعتیاد به الکل

سوء مصرف مشروبات الکلی می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی شود که زندگی شخصی و حرفه‌ای شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نوشیدن طولانی مدت شما را در معرض عوارض جدی سلامتی قرار می‌دهد و می‌تواند عواقبی در پی داشته باشد که زندگی شما را تهدید می‌کنند.
انکار یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که میلیون‌ها نفر از افراد نمی‌توانند اعتیاد خود به الکل را درمان کنند. برخی از افراد سعی خواهند کرد که عادت به نوشیدن الکل را عادی جلوه دهند. به عنوان مثلا ممکن است شرایط یا دیگران را بابت نوشیدن خود سرزنش کنند. آن‌ها به جای پذیرفتن اعتیاد و مشکلات خود، نسبت به تذکر‌های سایرین حالتی تدافعی پیدا می‌کنند و با امتناع از به رسمیت شناختن عوارض منفی الکل، زندگی سالم و هوشیاری را از خود دریغ می‌کنند.

عوارض و علائم مصرف شیشه در مردان و زنان را چگونه تشخیص دهیم؟

 

سخن پایانی

اگر شما هر یک از علائم اعتیاد به الکل را تجربه می‌کنید، یا متوجه این نشانه‌ها در یکی از عزیزانتان شده‌اید، وقت آن است که بهانه‌تراشی برای نوشیدن یا نادیده‌گرفتن حقیقت را کنار بگذارید و به دنبال کمک باشید. در رابطه با روش‌های درمان اعتیاد خود یا عزیزانتان تحقیق کنید و هرچه سریع‌تر وارد عمل شوید. در این رابطه توصیه می‌کنیم حتما مطلب «شیوه رفتار با فرد معتاد قبل و بعد از ترک اعتیاد» را مطالعه کنید.

شما چه تجربه‌ای در این خصوص دارید؟ آیا خودتان یا فردی از نزدیکان شما، علائم اعتیاد به الکل را دارد؟

 

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

<< یک ستاره || از ۱ تا ۵ امتیاز دهید. || پنج ستاره >>

میانگین رتبه / ۵. تعداد رأی:

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ارسال یک پاسخ