ال اس دی چیست؟ (علائم، عوارض و راه های ترک ال اس دی)

ال اس دی چیست؟ مخدر ال اس دی نوعی روانگردان قوی بوده و تغییر حواس و بروز توهم از علائم مصرف ال اس دی می‌باشد. همچنن تاثیر روی بینایی، لامسه و … از عوارض مصرف ال اس دی است. اما راه های ترک ال اس دی چیست؟

0
مخدر ال اس دی
گارنو |
سرویس سلامت – اسید لیزرژیک دی اتیل آمید که با نام ال اس دی (LSD) شناخته می‌شود، نوعی ماده مخدر غیرقانونی است که باعث تغییر حواس و بروز وهم و خیال می‌شود. مخدر ال اس دی برای اولین بار در سال ۱۹۳۸ توسط یک شیمیدان سوئیسی به نام آلبرت هافمن، برای درمان اختلالات تنفسی تولید شد. در سال ۱۹۴۳، هافمن به طور تصادفی به خواص توهم زای ال اس دی پی برد.


در این مطلب آمده است:


حقایقی درباره مخدر ال اس دی

 • ال اس دی نوعی روانگردان قوی و غیرقانونی است که مرز میان ادراک و تخیل را محو می‌کند.
 • استفاده از ال اس دی ممکن است موجب بروز اسکیزوفرنی در افراد مستعد شود.
 • اثرات مخدر ال اس دی می‌توانند تا ۱۲ ساعت باقی بمانند.

مخدر ال اس دی چیست؟

ال اس دی نوعی مخدر غیرقانونی است که از ترکیب مواد طبیعی و مصنوعی ایجاد می‌شود. این ماده از نوعی قارچ و یک ماده شیمیایی غیر آلی به نام دی اتیل آمید مشتق می‌شود. مخدر ال اس دی با فعال کردن گیرنده‌های سروتونین، باعث تولید بیشتر سروتونین در قشر مغز می‌شود. این گیرنده‌ها به تجسم و تفسیر دنیای واقعی کمک می‌کنند. سروتونین اضافی باعث می‌شود که محرک‌های بیشتری نسبت به حالت نرمال پردازش شوند. در حالت عادی، مغز محرک‌های بی ربط را فیلتر می‌کند، اما ال اس دی این اجازه را نمی‌دهد.

 

علائم مصرف ال اس دی

تحریک بیش از حد باعث تغییر در افکار، حواس، ادراک و احساسات می‌شود. این تغییرات به صورت وهم و خیال ظاهر می‌شوند. اگرچه، این احساسات واقعی به نظر می‌رسند، اما توسط ذهن ایجاد شده اند. این ادراکات می‌توانند شامل یک یا چند حس از حواس پنجگانه یا ترکیبی از حواس باشند. مصرف کنندگان LSD بیان کرده اند که صدای رنگ‌ها را شنیده و صدا‌های مختلف را دیده اند.

 یکی از اصطلاحاتی که هنگام مصرف ال اس دی میان مصرف کنندگان آن وجود دارد، تریپ خوب یا بد است.

به این معنا که مصرف این ماده توهم زا گاهی موجب توهمات یا سفرهای خوب با احساس آرامش و خوشبختی، تاثیر بیشتر موسیقی، غنی شدن رنگ ها، ادراک روشن و عمیق، قوی شدن بو و طعم ها و… می‌شود که به آن تریپ خوب می گویند.

خطرات مصرف ماری جوانا در بارداری و قبل و بعد از زایمان

 و گاهی موجب توهمات عذاب آور و ترسناک و پر استرس مانند: ترس، وحشت، افسردگی، گیجی و … خواهد شد که به آن تریپ بد گفته می‌شود.

عوارض مصرف ال اس دی و تاثیر آن روی ادراک

ال اس دی می‌تواند طیفی از تغییرات ادراکی، اغلب مربوط به بینایی، لامسه، احساسات و افکار را موجب شود.

 • تغییرات بینایی عبارتند از: رنگ‌های درخشان و روشن، تاری دید، تغییر شکل اشکال و رنگ اشیاء، صورت‌ها و دیدن هاله‌های نورانی.
 • تغییرات لامسه عبارتند از: لرزش، فشار و سرگیجه
 • تغییرات رفتاری می‌تواند منجر به بروز حس خوشحالی، سعادت، آرامش، خیال پرستی و افزایش آگاهی یا بروز ناامیدی، اضطراب و سردرگمی شود. خلق و خوی فرد ممکن است به سرعت تغییر پیدا کند.

تأثیر ال اس دی بر روی افکار می‌تواند منجر به تحریف ادراک از زمان، سرعت تفکر، بینش غیر معمول یا افکار وحشتناک و حس برتری شود. ماده مخدر ال اس دی بی‌رنگ و بی بو است. مقدار بسیار کمی از آن، معادل دو دانه نمک، می‌تواند منجر به بروز اثرات این ماده مخدر شود. ال اس دی را می‌توان به صورت کپسول، قرص، آدامس و یا مایع مصرف کرد. حالت‌های توهم زا در عرض ۶۰ دقیقه پس از مصرف ال اس دی شروع می‌شوند و می‌توانند تا ۶ الی ۱۲ ساعت باقی بمانند.

 

مخدر ال اس دی و عوارض آن

 

عوارض مصرف ال اس دی در کوتاه مدت

تحریک فیزیکی ناشی از مصرف ال اس دی موجب گشاد شدن مردمک ها، فشار خون، ضربان قلب و افزایش دمای بدن می‌شود.

دیگر اثرات کوتاه مدت ال اس دی عبارتند از:

 • سرگیجه و بی خوابی
 • کاهش اشتها، خشکی دهان و تعرق
 • بی حسی، ضعف و لرزش
با این حال، ال اس دی به طور عمده بر روی ذهن تاثیر گذاشته و باعث بروز وهم و خیال می‌شود. تاثیرات ال اس دی غیر قابل پیش بینی بوده و افراد به طور متفاوت به آن واکنش نشان می‌دهند. زمانی که فرد ال اس دی مصرف کند، ذهن، محیط اطراف، سطح استرس، انتظارات، افکار و خلق و خوی وی شدیدا تحت تأثیر مخدر قرار خواهند گرفت.

ترک متادون با کلونیدین

اثرات ال اس دی می‌تواند شامل احساس خوشی، خارج شدن روح از بدن، افزایش حس خلاقیت، حل مسئله، کشف یک هدف و تجربیات عرفانی باشد. از سوی دیگر، اثرات ناشی از مصرف ال اس دی می‌تواند شبیه به یک کابوس باشد. فرد ممکن است دچار حس جنون و روان پریشی شود. همچنین، ممکن است ترس شدید، کژپنداری و حس مردن را تجربه کند.

اثرات فیزیکی شدید یا مرگ آور زمانی روی می‌دهند که فرد بیش از ۴۰۰ میکروگرم ال اس دی مصرف کند. اما اثرات روان شناختی می‌توانند منجر به رفتار‌های غیر معمول و خطرناک شده که این امر می‌تواند منجر به آسیب و مرگ شود.

 

مخدر ال اس دی و راه ای ترک آن

 

عوارض مصرف ال اس دی در دراز مدت

قدرت تحمل نسبت به ال اس دی به سرعت اتفاق می‌افتد. اگر به مدت ۳ روز متوالی، یک دوز خاص از ال اس دی مصرف شود، در روز سوم هیچ واکنشی روی نخواهد داد. ال اس دی از لحاظ جسمی اعتیادآور نیست. بنابراین، پس از قطع مصرف آن، علائم ترک اعتیاد ظاهر نخواهند شد. اما مصرف ال اس دی می‌تواند باعث بروز اعتیاد روانی شود.

یکی از خطرات مصرف ال اس دی این است که می‌تواند باعث ایجاد حالت روان پریشی به مدت طولانی یا بروز اسکیزوفرنی در افراد مستعد شود. فلش بک‌ها یا اختلال تصور مداوم هالوسیوژنیک (HPPD) و اختلال موقعیت یابی تنها با یک بار مصرف ایجاد می‌شوند.

 

راه های ترک ال اس دی

ترک اعتیاد به ال اس دی به دلیل آنکه اعتیاد جسمی ایجاد نمی‌کند و صرفاً از نظر روانی وابستگی به وجود می آورد، باید با کمک روان درمانگر و از طریق دوره های شناخت درمانی، رفتاری، درمان های انگیزشی و خانواده درمانی صورت بگیرد. البته ترک ال اس دی به میزان مصرف فرد و مدت زمان مصرف، شخصیت روانی مصرف کننده و شرایط محیط نیز بسیار بستگی دارد.

به منظور ترک اعتیاد به این ماده روانگردان باید برنامه درمانی متناسبی با مشکلات روانی ایجاد شده در اثر مصرف LSD و نیز حل ریشه ای اعتیاد و ارائه راهکارهای مناسب برای دوران پس از ترک و جلوگیری از گرایش مجدد به مصرف آن مورد استفاده قرار بگیرد.

علائم و نشانه های مصرف ترامادول را در افراد چگونه تشخیص دهیم؟

همچنین مراکز سم زدایی باید در مقابله با علائم روانی و در صورت لزوم علائم جسمی ناشی از قطع مصرف LSD به بیماران کمک کنند. بسیاری از بیماران زمانی که هنوز تحت تاثیر ال اس دی قرار دارند، به مرکز سم زدایی مراجعه می‌کنند، در این شرایط تیم درمان سعی می‌کنند ابتدا شرایط جسمی و روانی بیمار را پایدار کنند.

انجام درمان ترک اعتیاد تحت نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد بنا به دلایل مختلف برای بیماران معتاد به LSD و روانگردان‌های دیگر بسیار مفید است. روش های درمانی به بیمار کمک می‌کند تا:

 • مصرف اسید را به طور کامل قطع کند.
 • مهارت‌های مقابله‌ای را در خود پرورش دهد
 • مشکلات روانی را که می‌تواند وی را از ابتدا به سمت مصرف LSD سوق داده باشد، مدیریت کند.

 

سخن آخر

اگر LSD مصرف می‌کنید و متوجه عوارض ناخوشایند آن بر روی زندگی‌تان شده‌اید یا اگر یکی از عزیزانتان این مخدر روانگردان را مصرف می‌کند، احتمالاً از خودتان می‌پرسید که آیا انجام درمان ترک اعتیاد و بازپروری برایتان مناسب است یا خیر. پاسخ به این سوال در اکثر موارد مثبت است. در همین راستا پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قرص های روانگردان، مطلب «آشنایی با انواع قرص های روانگردان و عوارض مصرف آن ها» را نیز در گارنو بخوانید.

 

لینک اطلاعات مراکز ترک اعتیاد

بیماران گرامی می‌توانند جهت بهبودی هر چه سریعتر به مراکز ترک اعتیاد واقع در شهر خود مراجعه نمایند که در این قسمت لینک اطلاعات مراکز ترک اعتیاد را به تفکیک شهر برای شما آورده‌ایم.

 با آرزو بهبودی هر چه سریع‌تر برای شما امیدواریم با گامی محکم و با اراده در این مسیر سخت به موفقیت و بهبودی دست یابید.

 

نظر شما درباره این مطلب چیست؟

<< یک ستاره || از ۱ تا ۵ امتیاز دهید. || پنج ستاره >>

میانگین رتبه / ۵. تعداد رأی:

تا حالا کسی رای نداده! اولین نفر شما باشید.

ارسال یک پاسخ